Aktivity – Biológia

GENIUS OLYMPIAD — Izabela Mária Hašková získala striebornú medailu

V silnej konkurencii 450 mladých vedcov v kategórii Science, ktorí sa kvalifikovali na GENIUS OLYMPIAD do New Yorku, uspela naša žiačka z IB DP1 Izabela Mária Hašková so svojou prácou Testovanie nástrojov na štúdium molekulárnych signálov celotelovej odpovede na cvičenie.

Súťaž prebehla na Rochester Institute of Technology, porota posudzovala celkovo 700 projektov a naša Izabela si okrem striebra prináša domov aj ponuku na ďalšie štúdium a príspevok na štipendium na tomto zámorskom inštitúte.

Blahoželáme, ďakujeme a tešíme sa spolu s Tebou, Izabela.

Science Project DP1

Na záver prvého školského roka s IB Diploma Programme sme sa všetci zišli v laboratóriu fyziky, kde nám štvorčlenné skupiny žiakov prezentovali výsledky svojej tímovej práce na konkrétnu vedeckú tému. Povinne museli zapracovať pohľad z oblasti fyziky, chémie a biológie a zvládli to výborne.

Dozvedeli sme sa, čo všetko treba brať do úvahy pri designovaní ideálneho fitness centra aj modernej školy, so záujmom sme si pozreli prezentáciu o droždí a o vertikálnom pestovaní špenátu. Bádanie, tímová spolupráca a prezentačné zručnosti vytvorili puzzle, v ktorom dieliky do seba perfektne zapadli. Good job, guys!

At the end of the first school year with the IB Diploma Programme, we all gathered in the Physics lab where students in groups of four presented the results of their teamwork on a specific science topic. They were required to incorporate insights from Physics, Chemistry and Biology and they did very well.

We learned about all the things that need to be taken into account when designing an ideal fitness centre and a modern school, and we watched with interest a presentation about yeast and vertical cultivation of spinach. In the end, research, teamwork and presentation skills created a puzzle in which the pieces fit together perfectly. Good job, guys!

Exkurzia v košickej zoologickej záhrade

Dňa sa žiaci 2. ročníka zúčastnili na exkurzii do ZOO v Košiciach. Študenti mali jedinečnú príležitosť vidieť zvieratá z celého sveta. Naši mladí prírodovedci sa nielenže kochali pohľadom na exotické tvory, ale sa aj aktívne zapájali do vzdelávacieho programu.

Exkurzia bola obohatená o výstup, počas ktorého fotografovali rôzne triedy živočíchov — od rýb až po cicavce. Študenti pozorovali a analyzovali rôzne formy správania zvierat, ako napríklad kŕmenie, pohyb a sociálne interakcie, a následne získané poznatky spracovali. Projekt im umožnil prakticky aplikovať teoretické vedomosti z etológie, ktorá je dôležitou časťou biológie.

Tento deň bol nielen vzdelávací, ale aj zábavný a inšpiratívny pre všetkých účastníkov, ktorí si odnášajú množstvo nových vedomostí a zážitkov.

Naša žiačka sa zúčastnila biologických exkurzií organizovaných V4

Počas dvoch týždňov v a v sa žiačka 3.D Ema Lola Škombárová zúčastnila dvoch biologických exkurzií organizovaných V4. Týždeň v Českej republike bol strávený pozorovaním mnohých druhov bezstavovcov, vtákov a krás Čiech a Moravy. Spoznala ambicióznych rovesníkov, s ktorými sa stretla o niekoľko týždňov v Poľsku. Tam navštívili aj Baltské more, močiare a upevnili svoje priateľstvá.

Prednáška o onkologických ochoreniach

Onkologické ochorenia predstavujú závažný zdravotný problém, ktorý ovplyvňuje nielen fyzický, ale aj psychický stav pacientov a preto dňa mali naši tretiaci možnosť vypočuť si nielen zaujímavú, ale aj veľmi poučnú prednášku na tému Onkologické ochorenia, kde sa dozvedeli najmä o príčinách vzniku a možnostiach liečby.

Na všetky zvedavé otázky našich študentov odpovedal MUDr. Maxim Kojš z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Máme víťaza celoslovenského kola Biologickej olympiády!

V Banskej Bystrici sa konalo celoslovenské kolo Biologickej olympiády. Žiak našej školy Peter Čisárik (4.B) s témou Mapovanie, variabilita a nové nálezy plazov na vybraných lokalitách východného a stredného Slovenska obsadil úžasné 1. miesto. Peter súťažil v projektovej časti A kategórie olympiády.

K vzácnemu umiestneniu mu srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu!

Aj naša škola si 22. apríla pripomenula Deň Zeme

Myšlienka tohto sviatku je dnes hlavne o záchrane našej planéty. Práve tento deň je príležitosť uvedomiť si, čo môžeme svojimi postojmi a činmi urobiť, zmeniť, zlepšiť. Ľudia po celom svete realizujú rôzne dobrovoľnícke aktivity. Naša škola sa tento rok zamerala na problematiku rýchlej módy (alebo fast fashion). Zrealizovali sme swap oblečenia. A Debatný klub pre nás pripravil diskusiu k tejto problematike.

Deň narcisov

Nadšenie pre dobrovoľníctvo a pomoc druhým je vždy dôvodom na oslavu. A práve takou príležitosťou bola aj zbierka na podporu Dňa narcisov, ktorá sa konala dňa . Dňom narcisov sa každoročne pripomína boj proti rakovine. Symbolom tohto dňa je narcis — kvet života a nádeje. Naši žiaci aj tohto roku vyrazili s pokladničkami do ulíc a prispeli k podpore tých, ktorí to najviac potrebujú. Malé gestá lásky a solidarity majú veľký význam pre tých, ktorí bojujú s rakovinou.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.

Marec bol veľmi úspešným mesiacom aj pre našich SOČ-károv

Najskôr si 7 odborných komisií vypočulo 23 obhajob skvelých prác SOČ. Najlepších 14 z nich potom postúpilo do Krajskej prehliadky, kde nás naozaj znamenite reprezentovali. Svedčia o tom aj výsledky: dve prvé miesta a dve tretie miesta.

Na treťom mieste sa umiestnili Bronislava Najvirtová (III.D) s prácou Uchovávanie ľudových tradícií v banských obciach Dolného Spiša a Viktória Bukatová (III.E) s prácou Mikroorganizmy v našich životoch.

Na prvom mieste, s postupom na Celoštátnu prehliadku, sa umiestnili Alexandra Piatková (III.C) s prácou Vplyv emocionálnej regulácie na prokrastináciu študentov stredných škôl a Samuel Juhász (IB DP1) s prácou Medzi mestom a vidiekom: Suburbanizácia a urbanizácia v meste Košice a jeho okolí so zameraním na obec Paňovce.

Srdečne blahoželáme všetkým reprezentantom a postupujúcim držíme palce.

Lieč – športuj – kvízuj (LEŠKA) 2024 — získali sme 1. miesto

Vo štvrtok sa tím nášho školského parlamentu, v zložení Nina Hažlinská, Maroš Dudra, Michal Kopčo a Lukáš Džadžovský, zúčastnil súťaže LEŠKA — lieč, športuj a kvízuj. Súčasťou bola prvá pomoc, kvíz z jednotlivých oblastí košického kraja a nakoniec prekážková dráha. V náročnej konkurencii 33 škôl obsadili krásne prvé miesto. Blahoželáme!

Svetový deň zdravia

Jedinečná hodnota dobrého zdravia sa každoročne oslavuje v rámci Svetového dňa zdravia. Pri tejto príležitosti k nám na hodiny biológie zavítala pracovníčka RÚVZ Košice, ktorá nám tému zdravého životného štýlu priblížila prostredníctvom prednášky.

Študenti 1.A a 2.B sa dozvedeli informácie o tom, čomu sa vyvarovať a čo je naopak potrebné robiť pre naše zdravie. Okrem toho si mohli nechať zmerať tlak, pulz, množstvo tuku v tele a vypočítať si svoje BMI.

Zeleno-modrý deň (Svetový deň lesov a vody)

Vedeli ste, že na výrobu 1 kg čierneho čaju sa spotrebuje vyše 8800 litrov vody?

Vedeli ste, že svet od roku 1990 stratil 420 miliónov hektárov lesa?

V mesiaci marec si každoročne pripomíname Svetový deň lesov a vody. Tieto dni sú určené na oslavu a zvyšovanie povedomia o význame všetkých typov lesných ekosystémov, ako aj možnosti poukázať na problémy súvisiace s vodou.

Tentokrát sme tieto dni na našej škole spojili aj s Dňom separácie a recyklácie, kde si žiaci v rámci PBL výzvy pripravili na školskom dvore aktivity, ktorými upozorňujú na dôležitosť separácie rôznych typov materiálov.

Tradične sme tento deň ukončili spoločnou fotkou, ktorá sa niesla v duchu zelenej a modrej farby. Ďakujeme!

Krajské kolo Biologickej olympiády — máme 1. miesto

Biologická olympiáda predstavuje súťaž, ktorá má podporiť záujem o biológiu medzi stredoškolákmi, stimulovať ich zvedavosť a podporiť ich vedomosti o biologických vedeckých témach.

Peter Čisárik so svojou projektovou prácou získal 1. miesto a postupuje na celoslovenské kolo do Bratislavy.

V kategórii A našu školu reprezentovali Lenka Ondášová a Patrik Horváth, ktorý sa zaradil medzi úspešných riešiteľov.
V kategórii B našu školu reprezentovali Tomáš Šulek a Kristína Kočišová.

Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a blahoželáme!

Valentínska kvapka krvi na Šrobárke

Kampaň Valentínskej kvapky krvi 2024 sa rozbehla pod heslom: „BUĎME K SEBE LÁSKAVÍ, VEĎ SME +/- ROVNAKÍ“.

Tento rok sa do nej na našej škole zapojilo viac ako 20 Šrobárčanov a medzi úspešnými darcami sa našli štyria prvodarcovia. Je skvelé, že sa medzi nami stále nájdu odvážni študenti a učitelia, ktorí s radosťou podporujú záchranu ľudských životov. Všetkým darcom a Šrobárčanom, ktorí sa podieľali na hladkom priebehu tejto akcie, ako aj odbornému tímu z NTS v Košiciach veľmi pekne ďakujeme.

Populárny kvíz na Šrobárke

Predstavte si plnú aulu našej školy v jeden štvrtok popoludní. Troj – päťčlenné tímy študentov, študentiek, profesorov a profesoriek sa skláňajú nad stolom, radia sa, odpovedajú na otázky, ktoré im dajú kvízmajsterky. Koľko krčných stavcov má žirafa? Ako vyzerá plemeno psa hovawart? Ktorá speváčka získala najviac Grammy?…

História, biológia, geografia, matematika, hudba, šport, film a mnohé ďalšie. Spolu 50 otázok pre našich zúčastnených znamenalo 90 minút zábavy, získania nových poznatkov a spoločne stráveného času. Ďakujeme všetkým zúčastneným a srdečne Vás pozývame na ďalšie kolo.

Umiestnenia:

1. miesto — tím Všetky štyri a ja: Lenka Ondášová, Ema Lorencová, Pavlína Janeczková, Lukáš Csontos (všetci 4.B)

2. miesto — tím Novotnej zlatíčka: Tímea Kováčová, Nina Hažlinská, Katarína Šebáková, pp Zuzana Novotná

3. miesto — tím Teória chaosu: Denisa Tóthová, Zina Hluchá, Michaela Pogányová, Ján Lévai, pp Ladislav Spišiak.

Národná súťaž HIV/AIDS prevencia

Na Svetový deň boja proti AIDS sa v Bratislave konalo finálové kolo Národnej súťaže HIV/AIDS prevencie, ktorej sa zúčastnili aj naše 3 študentky. Do finálového kola boli pozvané po úspešnom absolvovaní online kola, v ktorom sa umiestnili na vynikajúcom 5. mieste z celkového počtu 73 miest. Finálové kolo bolo plné zaujímavých úloh, aktivít a rozhovorov. Priniesli si odtiaľ nové vedomosti, super zážitky a povzbudenie šíriť prevenciu tohto ochorenia ďalej.

Medzinárodná súťaž FoodAthon 2023

Posledný októbrový týždeň sa štyria žiaci 3.A. zúčastnili medzinárodnej súťaže FoodAthon. Úlohou bolo, vybrať si a následne vyriešiť celosvetové enviromentálne problémy. Skupinu im doplnila partnerská škola, konkrétne, štyria študenti z Atén. Denne sa stretávali na meetingoch, kde spoločne komunikovali o rôznych nápadoch na daný problém. Postupne vytvorili business plán a natočili krátke video. Žiaľ aj napriek ich usilovnej práci sa im nepodarilo umiestniť na hodnotených priečkach. Odniesli si ale množstvo cenných skúseností z práce na projekte v medzinárodnom tíme.

Exkurzia — Brno

Ako vyzerá Van der Graafov generátor? Aké množstvo oxidu uhličitého vznikne pri naštartovaní auta? Ako vyzerajú zdieľané laboratória a aký je študentský život v Brne? Toto a mnoho viac sa dozvedeli študenti na exkurzii v dňoch a .

Prvá zastávka sa konala vo vedecko-technickom centre Aurelium v Bratislave, kde sa prelína zábava s učením. Objavovanie a experimentovanie v centre vedy je ponúkané nie prvoplánovo, ale atraktívnou a zábavnou formou pomocou hier a pokusov, keď dochádza k nenásilnému objasňovaniu vedeckých informácii. Vyše 180 ďalších hravých exponátov a zážitkov mohli študenti vidieť vo Vida science Brno. Na ploche 6200 metrov štvorcových sa nachádzali tématické celky ako mikrosvet, bunka, ľudské telo, planéta a fyzikálne experimenty. Večer prišli bývalí Šrobárčania porozprávať o štúdiu a živote v Brne.

Na druhý deň nás čakal Ceitec — mladé a dynamické vedecké centrum, kde sme mali možnosť vidieť 3 špičkové zdieľané laboratóriá a dozvedeli sme sa napríklad, že Brno patrí medzi najväčších výrobcov elektrónových mikroskopov. Poslednou zastávkou bolo Mendelovo múzeum, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti o živote Johanna Gregora Mendela a vypočuli si zaujímavosti o genetických modifikáciách.

AMAVET 2023 — máme postup na GENIUS OLYMPIAD v New Yorku

Vášeň pre vedu, bádanie a objavovanie mali možnosť predviesť na svojich projektoch účastníci celoštátneho kola súťaže Festival vedy a techniky, ktorý každoročne organizuje AMAVET začiatkom novembra v Bratislave. Celkovo takmer osemdesiat projektov z mnohých oblastí humanitných a prírodných vied zaujalo porotu, ale vybrať museli len tie skutočne najlepšie.

A tu máme skvelú správu, že so svojím projektom TESTOVANIE NÁSTROJOV NA ŠTÚDIUM MOLEKULÁRNYCH SIGNÁLOV CELOTELOVEJ ODPOVEDE NA CVIČENIE postúpila naša žiačka z DP1 Izabela Mária Hašková na GENIUS OLYMPIAD v New Yorku, ktorá sa bude konať v júni 2024. Tento úspešný projekt bude mať Izabela možnosť prezentovať aj na konferencii Mladá nádej slovenskej vedy, ktorú usporadúva Slovenská akadémia vied.

International success od our DP student

It must be pure passion for science, research and discovering things that made successful students get to a national round of Festival vedy a techniky, which is annually organised by AMAVET at the beginning of November. Altogether 80 projects were presented there from all different areas of humanities and sciences.

The great news is that our DP1 student Izabela Mária Hašková got to GENIUS OLYPIAD in New York organised in June 2024 with her project DEVELOPMENT OF TOOLS TO STUDY MOLECULAR SIGNALS OF THE WHOLE-BODY RESPONSE TO EXERCISE (TESTOVANIE NÁSTROJOV NA ŠTÚDIUM MOLEKULÁRNYCH SIGNÁLOV CELOTELOVEJ ODPOVEDE NA CVIČENIE). There is also an opportunity for Izabela to present her project at the conference Mladá nádej slovenskej vedy (The young hope of Slovak Science) arranged by Slovak Academy of Sciences. Thank you, Izabela.

„Shareovanie“ krvi na Šrobárke

V pondelok sa 29 Šrobárčanov rozhodlo darovať svoju krv. K samotnému odberu sa podarilo dostať až sedemnástim z nich. Tešíme sa, že sa krv podarilo darovať aj dvom našim vyučujúcim a že až 16 ľudí nazbieralo odvahu na svoj prvý odber v živote.

Slovenský Červený kríž odštartoval tohtoročnú kampaň Študentskej kvapky krvi pod heslom: „SHARENI SVOJU KRV A ŽIVOT TI DÁ LIKE“. V spolupráci s NTS sa nám už tradične podarilo zorganizovať na našej škole mobilný odber krvi a vytvoriť tak vhodnú príležitosť na „shareovanie“ krvi a pomyselné „lajky“ od ľudí, ktorým sme pomohli zachrániť život.

Vďaka patrí nielen odbornému a vždy pozitívnemu personálu z NTS, ale aj študentom, ktorí pomohli s prípravami tejto akcie, no najmä Vám — milí darcovia. Veríme, že sa stretneme pri ďalšom mobilnom odbere.

Celoštátne finále AMAVET 2023

Festival vedy a techniky AMAVET 2023 je podujatie, ktorého cieľom je podporiť a motivovať mladých ľudí k objavovaniu vedy a techniky. Účastníci majú možnosť predstaviť svoje projekty, získať spätnú väzbu od odborníkov a súťažiť s rovesníkmi na regionálnej a národnej úrovni.

Tento rok naša študentka Petra Pohlová zo 4.E sa zúčastnila krajského kola, ktoré sa konalo na PF UPJŠ. Jej projekt „Vplyv modrého svetla na spánok človeka“ zaujal nielen odborníkov, ale aj mnoho rovesníkov, s ktorými počas celého doobedia viedla podnetné diskusie. S týmto projektom Petra postúpila na celoštátne finále do Bratislavy, kde zažila skvelú atmosféru festivalu, spoznala mnoho zaujímavých ľudí a nabrala cennú skúsenosť. Blahoželáme!

Návšteva Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva

Dňa navštívili triedy 1.B a 1.C spolu vlakom Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. V múzeu videli mnoho zaujímavých interaktívnych výstav a dozvedeli sa viaceré fakty, ako napríklad: čo sa skrýva v hlbinách Zeme, aké sú lokality svetového a prírodného dedičstva v SR, ochrana prírody v priereze času. V časti životné prostredie sa študenti zamysleli nad tým, čo sa môže stať, ak nezmeníme svoj prístup k životnému prostrediu.

Prehliadku zakončili výstupom na vyhliadkovú vežu, kde videli celý Liptovský Mikuláš ako na dlani.

Prehliadka Združenej tkanivovej banky na LF UPJŠ

Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku mali naši maturanti možnosť zúčastniť sa prehliadky Združenej tkanivovej banky na LF UPJŠ.

Vedecko-výskumné pracovisko Združená tkanivová banka sa zaoberá regeneračnou medicínou a návštevníci mali v rámci jej prehliadky jedinečnú príležitosť nahliadnuť do jej priestorov a oboznámiť sa s postupmi a metódami využívanými pri spracovaní tkanív, izolácii buniek a terapeutickým využitím buniek pri modelovaní degeneratívnych ochorení v in vitro podmienkach.

Ďakujeme za takúto príležitosť!

Súťaž v prvej pomoci

Dňa sa žiaci 3.A triedy — Ela Hajurková, Zuzana Majláthová a Filip Hnath, zúčastnili Súťaže v prvej pomoci, ktorú organizovala SZŠ Kukučínova v Košiciach. V silnej konkurencii 21 súťažných družstiev, z ktorých tri družstvá boli zo zdravotníckych škôl, obsadili peknú ôsmu priečku. A hoci sa na stupienok víťazov postavili iba prvé tri družstvá, víťazmi sú všetci, ktorí dokážu zachrániť ľudský život.

Upracme svet, upracme Slovensko

Aj tento rok sme sa stali súčasťou medzinárodnej iniciatívy Upracme svet, upracme Slovensko. V spolupráci s OZ Save Nature by Čivas sme sa v sobotu (14. októbra 2023) vybrali vyčistiť Ťahanovce. Spolu sme vyzbierali viac ako 70 vriec odpadu. Na záver vydarenej akcie nás čakal výborný guláš od starostu.

Upratovanie nám opäť zjednodušili zaslaním pomôcok @UpracmeSlovensko. Ďakujeme!

Beseda o zdraví

Spolok medikov mesta Košice a konkrétne Klub reprodukčného zdravia prišiel v utorok, 3. októbra 2023, porozprávať naším seminaristom z biológie o ženskom a mužskom zdraví. Tejto interaktívnej prednášky sa zúčastnili aj dve naše absolventky.

Ďakujeme veľmi pekne za príležitosť sa porozprávať o týchto veľmi dôležitých témach.

#ErasmusDays 2023 — Job shadowing v Poznani

V dňoch 2. a 3. októbra 2023 pani profesorky Fabriciová, Hribová a pán profesor Lukačín navštívili Medzinárodnú školu v Poznani v rámci programu Erasmus+. Pozreli sa na hodiny chémie, biológie, angličtiny, EE, fyziky či matematiky, rozprávali sa s IB študentami aj učiteľmi a okrem zážitkov si odniesli aj niekoľko nápadov a inšpirácií, ktoré využijú na svojich hodinách a podelia sa o ne s kolegami.

Erasmus+ Job shadowing in Poznań

At the beginning of October, Miss Fabriciová, Mrs Hribová and Mr Lukačín visited International School of Poznan via programme Erasmus+. They observed chemistry, biology, physics and mathematics lessons, spoke to IB students and teachers and they came back inspired with several ideas they would like to implement in their lessons and share with their colleagues.

Európska noc výskumníkov

Európska noc výskumníkov, festival vedy, sa tradične koná v posledný septembrový piatok. Jedinečné podujatie, ktorého cieľom je propagovať a priblížiť vedu zaujímavým spôsobom, sa tento rok konalo 29. septembra 2023 v priestoroch OC Optima. Okrem stánkov, ktoré prezentovali rôzne oblasti vedy a interaktívnym spôsobom približovali deťom, mladým, aj všetkým okoloidúcim tajomstvá nášho sveta, sa v rámci festivalu konal aj cyklus prednášok.

Sme veľmi hrdí, že jednu z prednášok mal aj náš žiak, Šimon Popovič z 1.E, so svojimi kamarátmi. Založil a podieľa sa na projekte „Veda v kocke“, ktorá pútavým spôsobom približuje rôzne oblasti vedy. Mladí nadšenci publikujú články, videá, a tak popularizujú a sprístupňujú vedu širokej verejnosti.

Šimona sme si prišli vypočuť a okrem toho, že sme sa my sami dozvedeli mnoho zaujímavého, sme mali aj výbornú teambuildingovú akciu. 1.E je na svojho vedca patrične hrdá, nechýbali transparenty ani veľký potlesk. Prajeme Šimonovi a jeho kamarátom ešte veľa skvelých nápadov a nech sa im v ich iniciatíve naďalej darí.

Zber papiera

Ani tento rok školský parlament nezaváhal a podujal sa na organizáciu tradičného zberu papiera. Šrobárčania, ako je to už zvykom, prejavili neobyčajnú agilnosť a ekologickú uvedomelosť, čo viedlo k vyzbieraniu úctyhodných 7463 kg. Najaktívnejšie sa prejavili tieto triedy:

1. miesto — 2.C — 1332 kg
2. miesto — 1.A — 819 kg
3. miesto — 1.E — 725 kg

Všetkým zúčastnením vrelo ďakujeme a víťazom gratulujeme.

Exkurzia v košickej ZOO

Zoologická záhrada Košice ponúka pre študentov množstvo výučbových programov. Trieda 2.A si mohla jeden z nich vyskúšať aj na vlastnej koži. Dozvedeli sa informácie o primátoch, zažili komentované kŕmenie tuleňov a surikát. Diskusia o plazoch, ich delení a charakteristike bola nemenej zaujímavá. Nakoniec si mohli (tí odvážnejší) pytóna Lunu a agamu aj zobrať na ruky.

Deň plný vedy na PF UPJŠ

PF UPJŠ v Košiciach oslávila 60. výročie, a my sme boli pri tom. Študenti z triedy 2.D sa v piatok 26. mája 2023 zúčastnili podujatia Deň plný vedy organizovaného pre školy a verejnosť pri príležitosti osláv tohto významného jubilea.

Zasúťažili si v riešení sudoku, a vypočuli si zaujímavé prednášky: „Ako nám môže biofyzika pomôcť v 21. storočí“ a „Waves, Vibrations, Sounds and Melodies — Journey from Ear to Brain“. Taktiež si prezreli interaktívne stánky, z ktorých najväčší úspech mal stánok biológie so živými plazmi.

Zber papiera na Šrobárke

Milí Šrobárčania, s potešením môžeme konštatovať, že na našej škole prebehol ďalší z úspešných zberov papiera. Spolu sa nám podarilo vyzbierať úctyhodných 8960 kg papiera, čo zodpovedá sume 268,8 eur. Najúspešnejšia bola 1.C trieda, ktorej sa podarilo priniesť 1755,5 kg papiera. V tesnom „závese“ za ňou bola 1.D s 1343 kg, 2.C s 1112 kg a 1.B s 1088 kg.

Všetky tieto triedy získavajú deň voľna! Prostriedky, ktoré sa nám prostredníctvom zberu podarilo nadobudnúť, budú použité na financovanie budúceho maškarného plesu. Všetkým, ktorí sa tohtoročného zberu zúčastnili, či už ako členovia organizačnej zložky alebo prispievatelia, veľmi pekne ďakujeme!

Školský parlament

SOČ — celoštátne kolo

Do celoštátnej prehliadky SOČ v tomto 45. ročníku postúpili z našej školy: Nikola Eliášová s prácou v odbore Biológia a Martin Mičuch s prácou v odbore Matematika a fyzika. Obaja si domov odniesli titul úspešného riešiteľa. Srdečne im blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

Celoslovenské kolo Biologickej olympiády

Patrik Horváth z 2.A triedy sa v dňoch 21. – 23. apríla 2023 zúčastnil celoslovenského kola Biologickej olympiády v Bratislave. Patrik veľmi pekne reprezentoval našu školu a v silnej konkurencii súťažiacich obsadil 18. miesto, čím sa aj vďaka dosiahnutému bodovému zisku stal úspešným riešiteľom. Ďakujeme.

Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 31. marca 2023 sa na SPŠ dopravnej v Košiciach konalo krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Našu školu reprezentovali študenti v rôznych odboroch.

V odbore Matematika, fyzika, štatistika obsadil Martin Mičuch (3.C) krásne 2. miesto, konzultantkou mu bola RNDr. Lucia Gálisová, PhD. V tom istom odbore obsadil Martin Dunca (4.D) 3. miesto, spolupracoval s externým konzultantom z UPJŠ.

V odbore Biológia sme získali takisto 2. a 3. miesto. Na 2. mieste sa umiestnila Nikola Eliášová (3.B), ktorá konzultovala s externistom z TU ZVO a na 3. mieste Peter Čisárik (3.B), ktorý prácu konzultoval s Mgr. M. Fabriciovou.

Do celoslovenského kola postupujú študenti N. Eliášová a M. Mičuch.

Ďalší 12 študenti našej školy sa stali úspešnými riešiteľmi. Okrem spomínaných interných a externých konzultantov sa podieľali na konzultáciách: RNDr. L. Spišiak, Mgr. D. Kušnírová, Mgr. V. Polomská a Mgr. Z. Trnková.

Všetkým výhercom a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!

Deň narcisov 2023

Deň narcisov je jedným z najdôležitejších dní v kalendári organizácie Liga proti rakovine. Tento deň sa koná každý rok na konci marca, aby sa upriamila pozornosť na dôležitosť boja proti rakovine a na podporu pacientov s touto chorobou.

Tohto roku sa zbierka konala už 27.-krát a to 20. apríla 2023. Pekná myšlienka nenechala chladných ani našich žiakov a 4 skupiny dobrovoľníkov sa aktívne zapojili do tejto akcie. Ráno vyrazili s pokladničkami do ulíc mesta, rozdávali narcisy a podarilo sa im vyzbierať nemalú sumu. Ďakujeme dobrovoľníkom a zároveň aj všetkým, ktorí na zbierku prispeli.

Deň vody a deň lesov

Pri príležitosti Dňa vody a Dňa lesov sme sa rozhodli zapojiť do celoslovenskej jarnej upratovacej akcie, ktorú sme si premenovali na „Upracme si Šrobárku“. Vďaka nej sme si skrášlili okolie nášho Gymnázia. Kvôli nepriaznivému počasiu sme boli nútení brigádu dvakrát prekladať, ale ako sa hovorí: „Do tretice všetko dobré.“ Tak sme sa 12. apríla 2023 na školskom dvore stretli ako tím v zložení profesorov a usilovných študentov.

Krásne slnečné počasie nám len prialo a spoločnými silami, dobrou organizáciou a ešte lepšou náladou sme dokázali za jedno poobedie upratať a pozametať okolie školy, školský dvor, vysadiť kvietky, maliny, stromčeky, ba aj obnoviť dažďovú záhradu. Výsledkom našej práce je zveľadené okolie Šrobárky, za ktoré patrí veľká vďaka všetkým, ktorí sa rozhodli zostať s nami po škole a pridať ruku k dielu. Dúfame, že sa niektorí možno aj čo to naučili a už teraz sa tešíme na ďalšie takéto spoločné akcie.

Ďakujeme krásne organizácii „Upracme svet, upracme Slovensko“ za poslané pomôcky.
#upracmeslovensko

Krajské kolo Biologickej olympiády

V priestoroch Botanickej záhrady Košice sa 22. marca a 23. marca 2023 konalo krajské kolo Biologickej olympiády. Najúspešnejším súťažiacim z našej školy bol Patrik Horváth (2.A), ktorý v kategórii B obsadil krásne 4. miesto. 10. miesto v rovnakej kategórii patrí Ele Hajurkovej (2.A).

V teoretickej časti kategórie A zabojovali žiačky Lenka Ondášová (3.B) a Natália Hoppanová (3.D). V projektovej časti kategórie A sa úspešnou riešiteľkou stala Petra Pohlová (3.E).

Všetkým súťažiacim ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu našej školy.

Charita na Šrobárke — finančná zbierka k Svetovému dňu hemofílie

V dňoch 23. marca až 25. marca 2023 prebiehala v obchodných domoch spoločnosti TESCO verejná finančná zbierka k Svetovému dňu hemofílie. Hemofília je pomerne vzácne dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou zrážania krvi. Šrobárčanov to opäť nenechalo chladnými a aktívne sa do zbierky zapojili.

Výťažok bude použitý na rehabilitačné pobyty pre hemofilikov — deti i dospelých spojené s ich vzdelávaním, ktoré sú dôležitou súčasťou zmierňovania fyzických následkov tohto nevyliečiteľného ochorenia. Za účasť na zbierke ďakujeme žiakom 1.D, 2.C a 2.E.

Valentínska kvapka krvi na Šrobárke

V stredu 22. marca 2023 sa na našej škole uskutočnil mobilný odber krvi.

Svoje „ÁNO“ sa darovaniu krvi a záchrane ľudských životov rozhodlo povedať až 29 Šrobárčanov. Úspešnými darcami sa napokon stalo 15 z nich a až jedenásti krv darovali po prvýkrát.

Obrovské poďakovanie patrí odborníkom z NTS, vďaka ktorým je odber pre všetkých o čosi príjemnejší a veselší, študentom, ktorí ochotne pomohli s prípravou miestnosti a vynášaním vecí, ale najmä našim ochotným a odvážnym darcom, ktorí zachránili nie jeden ľudský život.

Beseda s bývalými Šrobárčanmi

Čím všetkým si musí prejsť študent medicíny, veteriny, farmácie alebo psychológie? Ako zvládnuť štúdium a nezblázniť sa alebo aké je uplatnenie po vysokej škole?

Všetky tieto otázky zodpovedali našim tretiakom a maturantom z biológie a chémie bývalí Šrobárčania: MUDr. Ondrej Zahornacký, PhD., Mgr. Jozef Košč, MVDr. Michal Kolesár a Mgr. Katarína Sendrei.

Ďakujeme za Váš čas a naozaj podnetnú diskusiu.

Výučbový program „Pochybné suveníry“

V septembri otvorila Zoologická záhrada Košice Centrum environmentálnej výchovy, kde je pre študentov pripravených množstvo zaujímavých vzdelávacích programov, a taktiež aj stála terarijná expozícia.

Práve študenti 2.A si vyskúšali výučbový program s názvom „pochybné suveníry“. Dozvedeli sa, čo je to zmluva Cites, aký suvenír si z dovolenky môžu priniesť a ako funguje čierny trh.

ZAOSTRENÉ na Nobelove ceny 2022

Martin Mičúch a Martin Marcinčák sa v piatok 9. decembra 2022 zúčastnili na prednáške s názvom Zaostrené na Nobelove ceny 2022, ktorá sa konala na PF UPJŠ a to v kategóriách fyzika, chémia a fyziológia/medicína. Na jej konci v záverečnom kvíze obsadili 2. a 4. miesto.

Prednášky boli napriek náročným témam podané popularizačne a každý nadšenec prírodných vied si našiel to svoje.

Noc v džungli

„Napadlo vám niekedy, ako to vyzerá v noci v džungli? Je tam úplné ticho, alebo to tam žije vďaka nespočetným zvieracím zvukom? Ako vyzerá východ, alebo západ slnka v objatí tropických rastlín a aké to je, zažiť v džungli poriadnu búrku?“

15 nebojácnych Šrobárčaniek so svojou p. profesorkou biológie sa rozhodlo, že v jeden sychravý piatkový večer nazbiera odvahu, vydá sa za týmto dobrodružstvom a nájde odpovede na vyššie položené otázky. Samozrejme, nie v skutočnom, ale v simulovanom prostredí košickej Botanickej záhrady. Napriek tomu na nich čakala zaujímavá skúsenosť, počas ktorej spoznali známe aj neznáme tropické rastliny v expozičných skleníkoch po zotmení. Komentovanú prehliadku skvelo dopĺňala čarovná hra svetiel a zvukov, vďaka ktorej si domov odnášali naozaj netradičný zážitok.

Exkurzia v Liptovskom Mikuláši

V pondelok 28. novembra 2022 sa žiaci z 1.A a 1.B triedy vybrali vlakom na exkurziu do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Na troch poschodiach si pozreli spolu sedem expozícií.

Expozícia Kras a jaskyne Slovenska nám priblížila fenomén krasu vo všetkých súvislostiach, od hydrológie, cez povrchový a podzemný kras a jeho ochranu, ľadové jaskyne a ich ochranu až po jaskyniarstvo ako činnosť človeka, ktorou objavuje svet tmy a ticha.

Ďalšou expozíciou bola Chránená príroda Slovenska — Zem miesto pre život, ktorá nám objasnila vznik vesmíru a našej planéty. Predstavili sme si mineralogický systém, oboznámili sme sa s chránenými a drahými minerálmi a videli sme fragmenty niekoľkých slovenských meteoritov.

Prehliadka živej prírody začala ríšou rastlín a húb s informáciami a ukážkami slovenských naj, ohrozených rastlín, endemitov a reliktov. Oboznámili sme sa s rôznymi typmi biotopov a druhmi, čo v nich žijú. Mali sme možnosť vypočuť si zvuky rôznych živočíchov či vyskúšať si pohodlie medvedieho brlohu. Pomocou štetca sme z piesku vyhrabávali skameneliny fosílnych trilobitov, stretli sme pár dinosaurov a videli stromovité prasličkorasty.

V časti životné prostredie sme sa na chvíľu zamysleli nad tým, čo sa môže stať, ak nezmeníme svoj prístup k životnému prostrediu a náš pocit potreby chrániť život na tejto planéte bol umocnený.

Posledná expozícia vystavovala hospodárske aj voľnočasové aktivity človeka, ktoré mali a majú vplyv na krajinu a okolitú prírodu: lesníctvo a drevárstvo, poľnohospodárstvo, včelárstvo, rybárstvo a poľovníctvo, turistika a horolezectvo, lyžovanie a skialpinizmus. Sú to všetko činnosti človeka, ktoré sú nevyhnutné aj z pohľadu ekonomiky a zároveň môžu byť pre človeka zaujímavými koníčkami.

Našu prehliadku sme ukončili výstupom na vyhliadkovú vežu, z ktorej sa nám naskytol krásny pohľad na celé mesto, prírodu a široké okolie.

Hodina biológie na SZŠ na Kukučínovej ulici

O tom, že anatómia ľudského tela je fascinujúca, no dokáže poriadne potrápiť nejedného študenta, niet pochýb. Aby sme to našim seminaristom na biológii aspoň trochu uľahčili, pozreli sme sa na ľudské telo z trochu inej — virtuálnej perspektívy.

Vďaka spolupráci so SZŠ na Kukučínovej ulici v Košiciach sme mohli skúmať stavbu nášho tela z každého uhla. Mohli sme sa pozrieť aj na tie najhlbšie vrstvy svalov, rozobrať kostru do najmenšej kostičky, sledovať dráhu aj tých najtenších kapilár a dozvedieť sa množstvo zaujímavostí o tom, čo všetko ľudské telo dokáže. To všetko len vďaka šikovnej appke a okuliarom s jednoduchým ovládaním. Na konci sme si svoje vedomosti overili krátkym testom a tí najrýchlejší dostali sladkú odmenu.

Včelárska výstava v Botanickej záhrade v Košiciach

Včela je malý zázrak prírody. Určite ste už počuli výrok, ktorý je pripisovaný Albertovi Einsteinovi: „Keď na svete nebudú včely, ostávajú nám len štyri roky života.“ Keď sa spomenie včela, väčšinou nám napadne asociácia spojená s medom. Veď med je sladký a ešte aj zdravý. V horšom prípade nám napadne asociácia s nepríjemným uštipnutím, prípadne alergie alebo bolesť. Skutočný význam včiel však nespočíva v mede, a aj to ojedinelé uštipnutie by sme im mali prepáčiť, pretože od včiel sme nepriamo závislí a máme im byť za čo vďační. Okrem medu a opeľovania plodín, ktoré sa po spracovaní stávajú aj našou potravou, nám poskytujú peľ, vosk, propolis, materskú kašičku a včelí jed. Sú to produkty, ktoré majú významné postavenie v liečiteľstve a kozmetike.

Žiaci 1.B triedy sa v utorok 15. novembra 2022 na Včelárskej výstave v Botanickej záhrade v Košiciach dozvedeli o týchto malých stvoreniach veľmi užitočné, zaujímavé a praktické veci. Vďaka skúsenému pánovi včelárovi, ktorý ich zasvätil do tajomstiev života vo včeľom úli, sa dozvedeli, čo zahŕňa starostlivosť o včely, aký ďalší úžitok majú včielky pre človeka, a ako im môžu aj oni sami pomôcť ku zdraviu a prosperite.

Okrem expozície včelárskych pomôcok a prístrojov od historických po moderné, včelárskeho oblečenia a rôznych druhov úľov bolo pre žiakov azda najatraktívnejšie vidieť živé včielky pri práci celkom zblízka, bezpečne, v pozorovacom úli. Mohli si tiež sami vyskúšať výrobu sviečok a vianočných ozdôb z včelieho vosku a na záver ich čakala sladká ochutnávka rôznorodých druhov lokálneho medu (lúčny, lesný aj medovicový). Niektorým žiakom tento med natoľko zachutil, že si hneď zakúpili niekoľko fľašiek aj domov. Iným zas učarovali krásne vyrezávané a vyzdobené voskové sviečky a vianočné ozdoby, ktoré snáď budú o necelý mesiac zdobiť ich vlastný vianočný stromček.

Niekoľko zaujímavostí o včelách, ktoré sme sa počas exkurzie dozvedeli:

  • nie náhodou sa hovorí „je pracovitý ako včielka“, včely totiž pracujú cca od štvrtej ráno do piatej poobede,
  • včela za celý svoj život vyrobí približne pol čajovej lyžičky medu,
  • na výrobu približne 1 kg medu musia včely nazbierať nektár až z dvoch miliónov kvetov,
  • je dokázané, že aj včely majú svoje nálady, najviac ich dokáže ovplyvniť počasie,
  • včielky nikdy nespia, ale občas si oddýchnu v prázdnych bunkách plástu,
  • je vedecky dokázané, že včelí jed priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo,
  • včela navštívi pri jednom výlete z úľa 50-100 kvetov, pri každom tomto výlete navštevuje len jeden vybraný druh kvetu (napríklad ak začne opeľovať čerešňu a vedľa kvitne iný ovocný strom, nepreletí naň, aby nezmiešala dva rôzne druhy).

Združená tkanivová banka — prehliadka

Čo sú to kmeňové bunky a na čo sa môžu využívať?

Práve na tieto otázky dostali dňa 9. novembra 2022 odpoveď 6 našich maturantov na Lekárskej fakulte, konkrétne na prehliadke Združenej tkanivovej banky. Práve tam si mohli vyskúšať pracovať s pipetou, dozvedieť sa ako a prečo sa izoluje RNA, čo sa deje s proteínmi, ako vyzerá zdravé a poškodené tkanivo.

Ďakujeme veľmi pekne LF UPJŠ za takúto možnosť exkurzie.

Študentská kvapka krvi 2022

Tohtoročný mobilný odber sa konal v stredu 9. novembra 2022. V aule našej školy sa zišlo 26 ochotných darcov, z ktorých 15 bolo úspešných a až 11 z nich si darovanie skúsilo po prvýkrát.

Veľká vďaka patrí nielen všetkým darcom a ochotným študentom, ktorí pomáhali pri organizácii tejto akcie a boli psychickou oporou našim darcom, ale aj odbornému a milému personálu z NTS, ktorý celú akciu vždy spríjemní, darcov posmelí a podporí a vie pohotovo zareagovať aj pri prípadnej nevoľnosti.

Biologicko-fyzikálna exkurzia

Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Túto ľudovú múdrosť iste potvrdia aj žiaci 2.A a 2.C triedy, ktorí mali možnosť zúčastniť sa biologicko-fyzikálnej exkurzie v dňoch 26. – 27. októbra 2022 v Bratislave a jej okolí.

V rámci exkurzie navštívili Malkia Park (Big Cats Rescue), ktorý dostal pomenovanie podľa ich prvej zachránenej levice Malkie. Svoj nový domov tu našli zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Zblízka sme mali možnosť vidieť a počuť „urečnené“ gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky. Pohladiť a krmivom nakŕmiť sa nám podarilo kopytníky (zebry, ťavu, somáriky, ovce, kozy, lamy) a vodnú hydinu (husičky, kačky, labute…).

Ďalšou zastávkou bola Galéria optických ilúzií v Bratislave, kde nám šikovné optické ilúzie a 3D maľby od slovenských umelcov dokonale poplietli všetky zmysly.

Pokračovali sme vo fyzikálnej téme, a to medzinárodnou výstavou Cosmos Discovery. Výstava Cosmos Discovery vznikla v spolupráci s NASA, svetovými, českými a slovenskými odborníkmi. Prezreli sme si stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných vesmírnych letov od historického začiatku až k súčasným plánovaným misiám. Videli sme ruský Sputnik, Lajku, Gagarina či americkú raketu Mercury. Nechýbal ani lunárny program Apollo či ruský Lunochod, obrovský model rakety Saturn alebo originál ruského Soyuzu. Pestrá bola aj prehliadka vesmírnych skafandrov.

Čerešničkou na torte bola návšteva zážitkového centra vedy pod názvom Aurélium. Názov je odvodený od krstného mena rodáka z Liptovského Mikuláša prof. Ing. Aurela Stodolu, ktorý bol významným slovenským fyzikom, technikom a zakladateľom teórie parných a plynových turbín. Dokonca bol profesorom Alberta Einsteina, ktorého známy citát „Dôležité je neprestať sa pýtať“ je mottom zážitkového centra vedy Aurelium.

Centrum vedy je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Žiaci si mali možnosť pozrieť unikátnu laserovu show, žiarivý Teslov svet a množstvo ďalších interaktívnych exponátov.

Exkurzia v čistiarni odpadových vôd

Voda je tá najdôležitejšia a najužitočnejšia kvapalina na celom svete — denne ju pijeme, denne v nej umývame, perieme oblečenie a ochladzujeme sa počas horúčav. Je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života a preto by sme mali o nej vedieť aj to, ako ju čistiť. To sa rozhodli urobiť študenti II.B triedy v piatok 21. októbra 2022 na exkurzii v Čistiarni odpadových vôd v Kokšov-Bakši.

Spolu so sprievodným slovom prešli študenti rozľahlým areálom celej čističky, kde boli postupne oboznámení s mechanickým, ako aj biologickým čistením tejto vzácnej tekutiny. Záverečné motto — neznečisťovať vodu!

Súťaž v prvej pomoci

V piatok 21. októbra 2022 sa na SZŠ Kukučínova v Košiciach konala Súťaž v prvej pomoci pre tretiakov zo stredných škôl. Svoje sily si v nej zmeralo 23 družstiev z celého Košického kraja. Naša trojica sa v silnej konkurencii zdravotníckych aj nezdravotníckych skupín umiestnila na piatom mieste. A hoci má každá súťaž svojho víťaza, v tomto prípade sú víťazmi všetci, ktorí dokážu zachrániť ľudský život.

Praktická biológia

V sobotu 15. októbra 2022 sa 22 maturantov z biológie stretlo na súkromnej farme pána Ing. Milana Lagosza, MBA, kde sa oboznámili s chovom hospodárskych zvierat, jeho podmienkami a ich využitím v praktickom živote. Za krásneho slnečného počasia si popri kŕmení zajacov, oviec či rýb rozšírili svoje vedomosti a zručnosti nielen z anatómie, morfológie a fyziológie živočíchov, ale aj ekológie či etológie.

Korešpondenčný seminár STEB (Selected Topics Of Evolutionary Biology)

V dňoch 14. – 16. septembra 2022 sa žiačky, Katarína Šebáková (3.B) a Lara Mia Holéczyová (4.C), zúčastnili sústredenia v Institute of Science and Technology v Rakúsku.

Na prácu vedcov sa pozreli spolu s 15 najlepšími riešiteľmi korešpondenčného seminára STEB z oblasti evolučnej biológie zo Slovenska. Tri dni vzdelávania boli spestrené prednáškami vedcov, jedinečnými lab tours či pozorovaním skutočnej práce vedcov.

Neváhajte a zapojte sa aj vy do korešpondenčného seminára z biológie STEB a možno práve vy získate nezabudnuteľné spomienky a možnosť dozvedieť sa viac o tom, aké to je byť vedcom!

Šrobárska kvapka krvi

Tohtoročná kvapka krvi sa konala v spolupráci s RTVS, ktorá v týchto dňoch oslavuje 95. výročie rozhlasového vysielania z Košíc. V pondelok 25. apríla 2022 sa 26 Šrobárčanov zišlo v budove rozhlasu RTVS, kde ich privítal odborný a vždy dobre naladený personál NTS. Po vyplnení osobného dotazníka a lekárskom vyšetrení sa krv podarilo úspešne darovať až 17 študentom, z čoho 15 bolo prvodarcov. Počas darovania sa niektorí študenti zapojili aj do živých vstupov Rádia Regina Východ. Všetkým ochotným darcom ďakujeme a veríme, že sa vidíme na Študentskej kvapke krvi.

Celoslovenské kolo Biologickej olympiády

V dňoch 20. a 21. apríla 2022 sa online formou konal 56. ročník celoslovenského kola Biologickej olympiády. V projektovej časti kategórie B naša žiačka Natália Hoppanová (2.D) obsadila pekné 5. miesto. K dosiahnutému výsledku srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu.

Krajské kolo SOČ — získali sme 1. a 2. miesto

Dňa 1. apríla 2022 sa uskutočnilo krajské kolo 44. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti. Tak ako v minulom školskom roku sa súťažná prehliadka najlepších prác uskutočnila v online priestore. V tomto školskom roku sa jej zúčastnilo 6 našich žiakov, ktorí súťažili v troch odboroch. Do celoslovenského kola postúpili:

Kristína Koščíková s prácou Cirkulárna ekonomika je víťazkou v odbore Ekonomika a riadenie,

Daniel Lacko s prácou Pauszov rod a dom — nemý svedok histórie Košíc postúpil z 2. miesta v odbore História, filozofia, právne vedy.

Obom postupujúcim držíme palce!

Úspešní riešitelia krajského kola:

Lea Bodnárová s prácou Pozitíva koronakrízy v ekonomike v odbore Ekonomika a riadenie

Eva Bérešová s prácou Rozdiel v emisiách pri naftových a benzínových spaľovacích motoroch v odbore Matematika, fyzika, štatistika

Natália Harachová s prácou Kvalita života s kolostómiou v odbore Biológia

Eva Melichová s prácou Stravovanie pri rakovine hrubého čreva v odbore Biológia

Všetkým zúčastneným blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

Úspechy našich žiakov v krajskom kole Biologickej olympiády

V dňoch 22. a 23. marca 2022 sa konala online formou Biologická olympiáda. V projektovej časti naša žiačka Natália Hoppanová (2.D) získala 1. miesto a postúpila do celoštátneho kola. Ostatní súťažiaci z našej školy — Daniela Némethová (1.A) a Erik Eiben (2.C) v B kategórii, Marko Juhás (3.B) a Izabella Pirigyi (3.E) v A kategórii boli v teoreticko-praktickej časti úspešnými riešiteľmi.

Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy a k dosiahnutým úspechom všetkým blahoželáme!

Zeleno-modrý deň na Šrobárke

V piatok 25. marca 2022 sa Šrobárka vyfarbila do zelena a modra, čím sme si pripomenuli Svetový deň lesov a stromov a Svetový deň vody.

Aktuálne globálne problémy a ich dopady na životné prostredie nám nie sú ľahostajné. Uvedomujeme si, že lesy a voda sú pre náš život nevyhnutnosťou. Aby sme neostali len pri slovách, plánujeme spoločne zveľadiť dažďovú záhradku na veľkom školskom dvore a spoločné čistenie Košíc.

Všetkým, ktorí túto akciu podporili a zúčastnia sa aj plánovaných akcií ďakujeme.

Ekoolympiáda

Dvanásť našich žiakov sa zapojilo do historicky prvého ročníka Ekoolympiády. Celý február si prostredníctvom appky trénovali súťažné environmentálne otázky venované štyrom témam — Voda, Biodiverzita, Odpad a Klimatická zmena. V súťažnom kole si svoje sily zmeralo viac ako 1 400 stredoškolákov z celého Slovenska.

Simone Hudákovej z 3.E sa podarilo umiestniť na krásnom siedmom mieste, čím si zabezpečila postup do finále, ktorého sa zúčastnilo 33 najlepších hráčov. Aj vo finálovom kole ostala verná siedmej priečke, čo je krásny úspech.

Ekologická súťaž Zlepši školu a jej okolie

17. marca 2022 sa päť žiačok z 1.E triedy zúčastnilo ekologickej súťaže Zlepši školu a jej okolie, ktorú organizovalo EZÚS Via Carpatia. Do súťaže bolo zapojených 26 škôl z celého Košického kraja. Naše dievčatá sa umiestnili na krásnom 2. mieste. Spolu s vyučujúcimi – Mgr. M. Fabriciovou a Mgr. E. Šolcovou vypracovali projekt Šrobárska vtáčia záhradka, ktorého cieľom je spríjemnenie prostredia na školskom dvore, zvýšenie biodiverzity v meste, ale aj praktické využitie na hodinách biológie.

Okrem vecných cien v podobe SMART hodiniek, zápisníkov či USB kľúčov sa dievčatám podarilo pre školu získať aj finančné prostriedky na realizáciu projektu, vďaka čomu na náš školský dvor pribudnú vtáčie búdky, hmyzie domčeky a kvety.

Školské kolo Biologickej olympiády

Dňa 11. februára 2022 sa konalo dištančnou formou školské kolo 56. ročníka Biologickej olympiády A a B kat. Do súťaže sa zapojilo spolu 12 žiakov. Úspešnými riešiteľmi A kat. sú: Izabella Pirigyi, Marko Juhás, Ema Marcinčinová a Tomáš Marčišin (všetci 3.r.). K úspešným riešiteľom B kat. patria: Erik Eiben (2.r.), Daniela Némethová (1.r.), Lenka Ondášová (2.r.) a Dominik Hatala (1.r.).

Erik a Daniela postupujú do krajského kola. Všetkým súťažiacim ďakujeme za ich záujem a snahu, úspešným riešiteľom gratulujeme a postupujúcim držíme palce naďalej!

Beseda s bývalými Šrobárčanmi – lekármi

Dňa 16. decembra 2021 sa v online priestore konala beseda s bývalými Šrobárčanmi – MUDr. Miriam Tutkovou a MUDr. Ondrejom Zahornackým, PhD.

V bohatej diskusii obaja lekári odpovedali na množstvo zaujímavých otázok, ktoré im položili naši študenti. Besedy sa zúčastnilo viac ako 45 seminaristov a maturantov z biológie. Sme veľmi radi, že si naši hostia v tomto náročnom období našli čas aj na svoju bývalú Šrobárku. Ďakujeme pekne!

STEB sústredenie

V októbri 2021 sa žiačky Lara Mia Holéczyová (3.C) a Klaudia Kováčová (4.D) zúčastnili STEB (Selected Topics of Evolutionary Biology) sústredenia.

O sústredení nám porozprávala Lara: „V prvý deň sme dorazili na kampus IST Austria (Institute of Science and Technology Austria). Dostali sme tour tohto kampusu a zahrali si zoznamovaciu hru, keďže úspešní riešitelia boli z celého Slovenska. Na druhý a tretí deň začala naozajstná zábava. Mali sme niekoľko prednášok v slovenčine a v angličtine, kde sme sa dozvedeli, čo vlastne títo vedci na IST skúmajú. Videli sme napríklad rez mozgu potkana alebo bludiská, ktoré používajú. Pod mikroskopom sme si mohli pozrieť aj mušky drozofila. Videli sme aj „ružovú miestnosť”, kde sa pestujú rastliny pomocou metódy „in vitro“. Mne sa určite najviac páčili lab toury, kde sme mohli vidieť všetky možné druhy mikroskopov a iných pomôcok, používaných pri výskume. Aj vedci, ktorí boli z celého sveta, boli veľmi milí a mohli sme sa ich opýtať na hocičo, čo nás zaujímalo. Na toto sústredenie určite nezabudnem, je to úžasná skúsenosť, pri ktorej spoznáte veľa nových ľudí.“

Súťaž v prvej pomoci

Dňa 22. októbra 2021 sa skupina žiačok z 3.D zúčastnila Súťaže v prvej pomoci, ktorú organizovala SZŠ Kukučínova 40 v Košiciach. Súťaž prebiehala online formou a jej cieľom bolo preukázať svoje vedomosti a schopnosť pohotovo reagovať pri záchrane ľudských životov.

Dievčatám sa počas 4 kôl darilo výborne a boli si isté dobrými výsledkami. Žiaľ, v 3. kole stratili body, pretože nesprávne porozumeli náročnejšie položenej otázke. Hodnotitelia aj všetci súťažiaci sa však zhodli na tom, že ak by bol naozaj v hre ľudský život, jednoznačne by ho vedeli zachrániť.

Laura Halászová v „Expedícii Mars“

Expedícia Mars je medzinárodná súťaž organizovaná Alumni scientiae Bohemicae pre mladých, ktorí sa zaujímajú o prírodné vedy, techniku a zároveň ich fascinuje priebeh vesmírnej misie.

Celkovo sa do súťaže prihlásilo 200 študentov z Čiech a Slovenska. Laura sa prihlásila do odboru biológia a postúpila medzi 25 semifinalistov. V semifinále dosiahla ďalší úspech a je medzi desiatimi ocenenými finalistami. Zároveň získala možnosť navštíviť Európsku vesmírnu agentúru. O to viac nás teší jej úspech, že je jednou z dvoch finalistov zo Slovenska. Gratulujeme.

Viac info o súťaži napovie reportáž RTVS, kde rozpráva svoje skúsenosti práve naša Laura.

Projekt Poď a recykluj

Cieľom EÚ bolo v roku 2020 recyklovať 50% odpadu. Slovensko sa zaviazalo separovať až 60% odpadu. Realita je však taká, že miera recyklácie odpadu u nás je jedna z najhorších v EÚ. Miška Grendelová, Martin Košťál, Marek Radačovský (2.D) sa v jarných mesiacoch tohto školského roka zúčastnili online stretnutí. Diskutovali o rôznych ekologických témach zameraných aj na odpad. Riešili reálne problémy. Výsledkom ich snaženia bolo získanie medzinárodného certifikátu.

Vyhodnotenie korešpondenčného seminára z biológie

V priebehu dištančného vzdelávania sa naši žiaci z rôznych tried zapojili do riešenia korešpondenčného seminára z biológie.

Úlohy boli zamerané na genetiku, evolučnú biológiu a vyžadovali si vedomosti nad rámec gymnaziálneho učiva, preto sa veľmi tešíme z úspechov našich žiakov a srdečne im blahoželáme.

Z celkového počtu 137 zapojených riešiteľov sa naši žiaci umiestnili na nasledovných miestach:

  • 7. miesto — Klaudia Kováčová
  • 13. miesto — Lara Mia Holéczyová
  • 32. miesto — Katarína Kliková
  • 46. miesto — Viktória Vanátová
  • 76. miesto — Franciska Juhászová
  • 83. miesto — Andrea Macková
  • 84. miesto — Alina Vajányi
  • 94. miesto — Daniel Pallas
  • 108. miesto — Natália Hoppanová
  • 123. miesto — Alexandra Valentová
  • 131. miesto — Andrej Kráľovský

Krajské kolo SOČ

Dňa 31. marca 2021 sa uskutočnilo krajské kolo 43. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti. Tak ako väčšina aktivít v tomto období aj súťažná prehliadka najlepších prác sa musela uskutočniť v online priestore, aj napriek netradičnému prevedeniu naši študenti dali do toho všetko, blahoželáme im k nasledujúcim úspechom a ďakujeme za úžasnú reprezentáciu našej Šrobárky:

Diana Šaffová s prácou Pýr plazivý – burina, potrava, liečivo je víťazkou v odbore Chémia a potravinárstvo a postupuje do celoslovenského kola,

Klaudia Kováčová s prácou Metabolický syndróm u koní je úspešnou riešiteľkou v odbore Biológia,

Klára Hirmanová s prácou Súvis (ne)zanedbanej sexuálnej výchovy s interrupciami je úspešnou riešiteľkou v odbore Zdravotníctvo a farmakológia,

Tomáš Pukanský s prácou Úspešnosť tímov G2 a T1 v regionálnych a svetových šampionátoch je úspešný riešiteľ v odbore Matematika, fyzika a štatistika,

Adam Juroš s prácou Elektrické gitary je úspešný riešiteľ v odbore Matematika, fyzika a štatistika.

Školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 8. marca 2021 sa konalo na Šrobárke školské kolo 43. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti.

Naši šikovní žiaci prezentovali výsledky svojich prác pred komisiami z radov našich profesorov v zložení: p. prof. Fabriciová, p. prof. Novotná, p. prof. Prokaiová, p. prof. Semešiová, p. prof. Spišiak a p. prof. Trebuňová.

Adam Juroš a Tomáš Pukanský v odbore Matematika, fyzika a štatistika,
Diana Šafová v odbore Chémia a potravinárstvo,
Klaudia Kováčová v odbore Biológia,
Klára Hirmanová v odbore Zdravotníctvo, farmakológia.

Srdečne blahoželáme postupujúcim Šrobárčanom a držíme im palce v krajskom kole.

Prvá pomoc na Šrobárke

Počas decembra 2020 sa študenti mohli zapojiť do videosúťaže v poskytovaní prvej pomoci.

Všetci zapojení si hravo poradili s KPR a dokázali, že by si v krízovej situácii vedeli zachovať chladnú hlavu, pohotovo zareagovať a zachrániť tak ľudský život.

Aktérov čaká odmena v podobe poukážky na nákup knihy podľa vlastného výberu.

Európska noc výskumníkov

Dňa 27. novembra 2020 sa naše mladé zanietené biologičky Viktória Baloghová, Michaela Basárová, Diana Čavarová z 4.B a Sofia Bučeková z 1.D zapojili do aktivít Európskej noci výskumníkov, ktorá sa tento rok konala online.

Žiaci mali možnosť pripojiť sa na online webináre so zaujímavými témami, napr. Zo života hmyzu, Nobelova cena za fyziológiu a medicínu 2020 a mnoho ďalších.

Jesenný zber papiera

Milí Šrobárčania, ďakujeme Vám za účasť v jesennom zbere papiera. Spoločnými silami sa nám podarilo naplniť celý kontajner a pomôcť tak našej planéte.

Na 1. mieste sa umiestnila 2.B trieda, ktorá spolu nazbierala 1599 kg papiera. Na 2. mieste skončila 3.B, ktorá priniesla 1128 kg papiera. Tieto dve triedy získavajú 1 deň voľna.

Tretie miesto s 653 kg papiera obsadila 3.A trieda. Najviac papiera (498 kg) priniesla Andrea Macková z 3.A triedy.

Gratulujeme a už teraz sa tešíme na jarný zber! Žiačka školská rada

Máme dažďovú záhradu…

Košický samosprávny kraj pokračuje v projekte Program obnovy krajiny budovaním dažďových záhrad na stredných školách v Košickom kraji. Jeho cieľom je urobiť vodozádržné opatrenia, ktoré by dokázali do desiatich rokov zvýšiť zásoby vodných zdrojov, aby kraj nebol v budúcnosti postihnutý nedostatkom vody, bol menej ohrozovaný povodňami, suchom, klimatickými zmenami či náhlymi zmenami počasia. Opatrenia zahŕňajú zadržiavanie zrážkovej vody, výstavbu hrádzok, malé vodné nádržky, dažďové záhrady aj výsadbu zelene.

Jedna z posledných dažďových záhrad vznikla na našej škole aj zásluhou učiteľky biológie Mgr. Martiny Fabriciovej a žiakov našej školy. Veríme, že šrobárska dažďová záhrada splní svoj účel, zároveň skrášli nevyužitú plochu a poteší oko nejedného milovníka flóry.

Celoslovenská prehliadka SOČ – 4. miesto

Dňa 7. mája 2020 sa konal 42. ročník celoslovenskej prehliadky stredoškolských odborných prác. Našu školu reprezentovala Zuzana Rajčanová z 3.A, ktorá svoju prácu s názvom Stanovenie antioxidačnej aktivity extraktov nechtíka lekárskeho vypracovala pod odborným vedením p. prof. Fabriciovej.

Porotcovia tento rok hodnotili netradične, dištančne. Spomedzi najlepších 16-tich súťažiacich z celého Slovenska Zuzka obsadila krásne 4. miesto. Srdečne blahoželáme!

Valentínska kvapka krvi 2020

Ani tento rok sme nezabudli osláviť Valentín kvapkou krvi. V stredu 19. februára 2020 prišlo 23 ochotných darcov, z nich úspešne krv darovalo 16, pričom siedmi darcovia mali premiéru.

Veľká vďaka patrí milému odbornému personálu z NTS v Košiciach, ako aj všetkým darcom a ľuďom, ktorí svojou troškou prispeli k úspešnému priebehu tejto skvelej akcie. Sme radi, že sa na Šrobárke vždy nájde toľko ochotných a odvážnych študentov a pedagógov. Už teraz sa tešíme na Študentskú kvapku krvi.

Návšteva Virtuálnej anatomickej učebne

Trinásť študentov z 3.A a 3.B triedy navštívilo v piatok 13. decembra 2019 SZŠ na Kukučínovej ulici v Košiciach, kde si mohli pozrieť virtuálnu anatómiu ľudského tela v 3D priestore. Cez špeciálne okuliare s veľmi jednoduchým ovládaním sa podrobne pozreli na jednotlivé štruktúry a orgány človeka, ktoré si mohli približovať, rozdeľovať či otáčať a sledovať ich z rôznych uhlov.

Novozískané znalosti a zručnosti si overili aj v jednoduchom kvíze, ktorý s ľahkosťou všetci zvládli. V závere exkurzie študenti navštívili odborné učebne, v ktorých sa na svoje budúce povolanie pripravujú sestričky, fyzioterapeuti či záchranári.

Študentská kvapka krvi 2019

V utorok 29. októbra 2019 bolo v aule našej školy už od rána rušno. Odborný personál HTO z 1. súkromnej nemocnice v Šaci sa pripravoval na príchod odvážnych darcov krvi. Po prvotnom odbere a vyšetrení sa zistilo, že z 24 ochotných darcov bolo až 21 vhodných. Pätnásti si tento chvályhodný čin vyskúšali prvýkrát v živote.

Obrovská vďaka patrí všetkým darcom, prvodarcom, ochotným študentom, ktorí pomáhali pri organizácii tejto akcie a boli psychickou oporou zúčastneným spolužiakom, odbornému personálu z HTO v Šaci a každému, kto svojou troškou prispel k tomu, aby sa aj na Šrobárke mohla konať akcia, ktorá môže prispieť aj k záchrane ľudského života.

Jesenný zber papiera 2019

Recykláciou oproti výrobe z primárnych zdrojov šetríme energiu. 1 tona zberového papiera zachráni približne 17 stromov. Vytriedením a recykláciou 110 ton starého papiera sa zachráni 1 ha 80-ročného lesa. Recyklácia 1 tony starého papiera pri výrobe ušetrí 500 – 600 kWh elektrickej energie.

Spotreba papiera vo svete narastá v obrovskej miere (od r. 1890 vzrástla z 3,3 mil. ton na 299,8 mil. ton v r. 1998), čím rastie aj množstvo odpadu. Preto Šrobárka každoročne organizuje zber papiera.

Tohto roku sa po prvýkrát zapojili všetky triedy a vyzbieralo sa rekordné množstvo papiera – 11 620 kg. Cez tonu papiera prinieslo 5 tried. Na prvom mieste sa umiestnila 1.D s 1910 kg, na druhom 4.A s 1732 kg a na treťom 1.A s 1557 kg. Z jednotlivcov bola najlepším „zberačom“ Katarína Sovová z 1.D triedy s 329 kg. Druhé miesto patrí Eme Vargovej z 2.C s 255 kg a tretie Eme Kollárovej z 1.B s 241 kg. Všetkým, ktorí prispeli, úprimne ďakujeme.

22. ročník AMAVET-u

18. októbra 2019 sa konal už 22. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. So svojou vedeckou prácou nás v krajskom kole reprezentoval Richard Fiedler zo 4.D s témou Moderné metódy tvorby korzetov.

Okrem výsledkov náročného výskumu, ktorý bol realizovaný v spolupráci s biomedicínskym pracoviskom TUKE, je súčasťou práce aj miniatúra korzetu vytlačená na našej šrobárskej 3D tlačiarni.

Súťaž v poskytovaní prvej pomoci

18. októbra 2019 sa uskutočnila Krajská súťaž družstiev prvej pomoci v pôsobnosti KSK v priestoroch SZŠ Kukučínovej v Košiciach. Družstvo našej školy v zložení Viktória Baloghová, Kristína Baloghová a Damián Vancák z 3.B triedy, pod vedením pani profesorky Fabriciovej, získalo pekné štvrté miesto, v konkurencii deviatich súťažiacich škôl.

Úlohou žiakov bolo predviesť svoje získané odborné vedomosti z oblasti prvej pomoci a uplatniť ich v praxi pri záchrane ľudského života. Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

Komu sa nelení, tomu sa zelení

V duchu tohto hesla sa nieslo jesenné upratovanie oddychového kútika na veľkom školskom dvore. Keď naši študenti chytili do rúk metly, hrable a lopaty, neporiadok a zlá nálada nemali šancu. Aj s pomocou pani Evy Černákovej sa nám podarilo kútik skrášliť novými črepníkmi s rastlinami. Odmenou za vynaloženú snahu nám budú oddýchnutí študenti, vôňa levandule a chuť sladučkých jahôd.

Výlet 2.B za 1 tonu papiera

Byť aktívny sa oplatí! Trieda 2.B si za prvenstvo v zbere papiera vybrala voľný deň. Za krásneho slnečného počasia sa žiaci prebehli po stupačkách a absolvovali Prielom Hornádu a vybehli po rebríkoch na Kláštorisko v Slovenskom raji. Túto aktivitu si vo štvrtok večer spríjemnili opekačkou. Unavení, ale šťastní sme nasadli do vlaku a zamierili domov. Pevne dúfame, že opäť budeme v zbere aktívni a podobnú akciu si zopakujeme.

Protidrogový týždeň

V dňoch od 24. júna do 27. júna 2019 sa uskutočnil protidrogový týždeň. Pondelok prváci absolvovali prezentácie a diskusie so žiakmi PEER skupín 2. ročníka na témy drog, závislosti a nežiaduceho správania. Druhákov navštívili príslušníci polície Slovenskej republiky, ktorí rozprávali o tom, prečo mladí ľudia siahajú po drogách, aký to má dopad na ich život. Tretiaci sa venovali odovzdávaniu učebníc, údržbe a maľovaniu lavíc.

Utorok si prváci prostredníctvom filmových dokumentov o Černobyle pripomenuli obrovskú ekologickú katastrofu a venovali sa odovzdávaniu učebníc, údržbe a maľovaniu lavíc. Druháci absolvovali prezentácie a diskusie so žiakmi PEER skupín 3. ročníka na témy osobnej prezentácie, environmentalistiky, time manažmentu a techník správneho učenia. Tretiaci sa venovali športovým aktivitám a brigádnickej činnosti.

Nasledujúci deň počas horúcich letných dní prváci využili možnosť schladiť sa medzi chladivými múrmi Dómu sv. Alžbety a pod jej gotickými klenbami si vypočuť zaujímavý výklad nášho kaplána Mgr. Petra Jana o faktoch týkajúcich sa histórie aj súčasnosti dominanty nášho mesta. Druháci sa zúčastnili 1. ročníka športového dňa Šroba – Pošta day. Tretiaci si prostredníctvom filmových dokumentov o Černobyle pripomenuli obrovskú ekologickú katastrofu, venovali sa spoločenským hrám v anglickom jazyku, zahrali si Scrabble a tvorili plagáty s ľubovoľnou tematikou.

Posledný deň sa na pôde Šrobárky konala beseda troch študentov zo zahraničia, ktorých pobyt na Slovensku sa uskutočňuje vďaka podpore Rotary klubu. Šrobárčania v tomto školskom roku výdatne skrášlili okolie svojej školy, napr. vymaľovali plot a vyzametali chodník pred budovou školy, na malom aj veľkom školskom dvore vytrhali a hrabali burinu, pomáhali pánovi školníkovi s odnášaním nepotrebných vecí do kontajnera.

Zbierka Belasý motýľ

Dňa 7. júna 2019 sa v košických uliciach opäť konala zbierka Belasý motýľ, ktorú podporili aj žiaci nášho gymnázia. Sophia Gujdová, Natália Jašková, Lucia Fabriciová z 3.A, Katarína Telepčáková, Valéria Piroško-Kiráľová, Aneta Ujjobággyová z 3.B, Matúš Fečko, Daniel Ďurian, Igor Poliakov z 3.C a Alexandra Vernerová, Natália Feničinová, Dominika Varšová z 3.D.
Našim žiakom sa podarilo vyzbierať krásnych 252,14 €. Ďakujeme!

Letný zber papiera: Zbieram, zbieraš, zbierame…

Celková ročná produkcia papiera je 800 kg na obyvateľa SR a papier tvorí 20% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu. Vytriedením a recykláciou starého papiera chránime naše lesy, znižujeme znečisťovanie ovzdušia, vody a ušetríme veľké množstvo elektrickej energie. To všetko si povedali aj naši Šrobárčania a v dňoch od 3. do 7. júna 2019 sa pustili do zberu papiera. Podarilo sa nám prekonať hranicu 5 ton!

O prvé miesto znova bojovali najväčší zberači 3.A a 1.B, no tentokrát boli prváci úspešnejší. Na treťom mieste skončila 3.C. Všetky tri triedy vyzbierali viac ako 1000 kg a majú nárok na deň voľna, ktorý si môžu uplatniť aj na budúci školský rok. Blahoželáme! Veľkou mierou sa o víťazstvo tried pričinili najlepší jednotlivci – Ličák Tomáš z 3.C (nazbieral 769 kg), Bugoš Adam z 1.B (543 kg) a Berezňaninová Veronika z 3.A (435 kg).

Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zberu papiera zapojili a aspoň „kvapkou v mori“ prispeli k záchrane našich stromov.

Súťaž Družstiev prvej pomoci

Dňa 30. mája 2019 päťčlenné družstvo z našej školy zachraňovalo životy. Síce popri strese, ktorú súťaž obnášala, pozabudli na druhotné vyšetrenie, ktoré ich stálo popredné priečky, no sme si istí, že by sa im život zachrániť podarilo. Zúčastnili sa súťaže, ktorú organizoval Červený kríž, kde vyplnili testy a pri troch modelových situáciách museli čo najpohotovejšie zareagovať na rôzne zranenia a stavy. Zo súťaže si odniesli nielen cenu za účasť, ale najmä množstvo skúseností, ktoré budú môcť využiť pri reálnej záchrane ľudských životov.

Interaktívne vzdelávacie podujatie – Chemgeneration

Dňa 30. mája 2019 sa naši tretiaci mali možnosť zúčastniť interaktívneho vzdelávacieho podujatia v rámci vedeckého programu Chemgeneration, ktorú zastrešuje FMMR TUKE v Košiciach v spolupráci so spoločnosťou BASF. Naši žiaci si vyskúšali rôzne postupy recyklácie odpadu a dozvedeli sa o ďalších možnostiach a výzvach cirkulárnej ekonomiky, ktorej cieľom je zaistiť udržateľný ekonomický rast i zdravé životné prostredie.

Prednáška Dental Health

Žiaci z 3.A sa v dňoch 15. a 22. mája 2019 zúčastnili prednášky Dental Health, ktorú viedli študenti zubného lekárstva z Lekárskej fakulty UPJŠ. Na prednáške sa dozvedeli veľa zaujímavých informácii o najčastejších príčinách vzniku zubných kazov, o tom, čo zvyšuje riziku ich vzniku, ako sa dajú odstrániť a najmä ako im predchádzať. Každý študent dostal klasickú aj medzizubnú kefku a priamo na prednáške si mohol prakticky vyskúšať správnu techniku čistenia zubov a medzizubných priestorov. Okrem nových vedomostí a nadobudnutých zručností si všetci odniesli aj krásny úsmev.

Prednáška Zero Waste – nulový odpad

V utorok 7. mája 2019 sa na našej škole konala prednáška, ktorú viedla pani Petra Slezáková na tému Zero Waste, teda nulový odpad. Pani Slezáková nám porozprávala o tom, čo ju viedlo k zmene životného štýlu, a ukázala nám, že množstvo odpadkov, ktoré vyprodukuje za tri mesiace, sa zmestí do malej sklenenej nádoby od horčice.

Predstavila nám veľa ekologických alternatív, ktoré sa dajú využívať v domácnosti bez toho, aby sme zaťažovali životné prostredie. Od výmeny plastových tašiek za plátenné, cez hubky na riad z vysušenej tekvice, až po nejednorazové kozmetické pomôcky. Jej spôsob života je dôkazom, že každý z nás môže svojou troškou prispieť k zdravšiemu a krajšiemu životnému prostrediu. Nezáleží na tom ako, podstatné je, že s tým začneme hneď.

Recyklácia odpadu na Šrobárke

Milí Šrobárčania, veľa ľudí už pochopilo, že hádzať všetok odpad do jedného kontajnera a vyviezť to na skládku nie je najlepšie riešenie. Opätovným využívaním odpadov ako druhotnej suroviny sa šetria prírodné zdroje, znižuje sa znečisťovanie ovzdušia a vôd, spotreba energie a aj množstvo odpadu. Vedeli ste, že recykláciou 100 ton papiera sa ušetrí 1 hektár 100-ročného lesa a recykláciou 1 kg železného šrotu sa ušetria 4 kg rudy? To už stojí za námahu, čo poviete?

Každý veľký čin sa začína malými krôčikmi a naša škola sa rozhodla urobiť jeden z nich. Pridajte sa a recyklujte! Dovoľte Vášmu srdcu zafarbiť sa na zeleno a očistiť tak nielen našu planétu, ale aj svoju vlastnú myseľ.

Recyklovať na Šrobárke začíname už od 12. apríla 2019, keď budú do každej triedy umiestnené koše na papier a plast.

Zeleno-modrý deň na Šrobárke

V piatok 22. marca 2019 sa Šrobárka vyfarbila do zelena a modra, pretože sme si tak pripomenuli Svetový deň lesov a stromov a Svetový deň vody. Pri príležitosti Svetového dňa vody organizovala Fakulta BERG Technickej univerzity v Košiciach celotýždennú šnúru zaujímavých prednášok a ukážok rozboru vody. Na jednej z týchto prednášok sme sa so žiakmi z 2.B triedy zúčastnili. Žiaci sa dozvedeli zaujímavé fakty o súčasnom stave povrchových aj podzemných vôd a nechali si urobiť základný chemický rozbor vody.

Aktuálne globálne problémy a ich dopady na životné prostredie nám nie sú ľahostajné. Uvedomujeme si, že lesy a voda sú pre náš život nevyhnutnosťou. Dôkazom toho, že neostávame len pri slovách sú novovysadené a poliate rastliny a stromy, o ktoré sa postarali naši žiaci. Niektorí si dokonca nasadili rukavice a využili krásny slnečný deň na zber odpadkov v okolí Hornádu, kde sa im podarilo zozbierať 18 vriec odpadu.

Všetkým, ktorí podporili túto akciu a ktorým záleží na našom životnom prostredí ďakujeme.

IT ScienceLab na Šrobárke

Naše gymnázium ako IT Akadémia partner spolupracuje na rozšírenej úrovni, ktorá umožňuje využívanie ITScienceLab pre stredné školy.

V rámci vybavenia ITScienceLab boli na školu dodané pomôcky pre informatiku, biológiu, fyziku, geografiu, matematiku, počítačové systémy a siete, internet vecí a informatiku v prírodných vedách a matematike. Súčasťou laboratória sú napríklad – 3D tlačiareň, Arduina a Raspberry pre informatiku, Vernier pre chémiu a fyziku, meteostanica, mikroskopy. Tieto pomôcky majú pomôcť inovovať vzdelávanie v rámci Školských vzdelávacích programov so zameraním na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implemetácii IKT nástrojov do vzdelávania.

Protidrogová prednáška pre 1. ročník

Dňa 12. marca 2019 sa naši prváci zúčastnili protidrogovej prednášky, ktorú viedol Ing. Kpt. Slavomír Soták z obvodného oddelenia PZ Staré mesto. Každá trieda viedla otvorenú diskusiu o drogách a ich účinkoch na organizmus.

Prebehla prezentácia vzoriek drog: marihuana, pervitín, extáza (MDMA, XTC) a heroín hnedý prášok z Ázie. Žiaci sa dozvedeli informácie z toxikológie a boli im poskytnuté zaujímavé poznatky o účinkoch drog na konzumenta.

Na záver boli žiaci informovaní o trestnej zodpovednosti za prechovávanie a užívanie drog.

Valentínska kvapka krvi 2019

Tohtoročnú Valentínsku kvapku krvi odštartoval Slovenský Červený kríž pod heslom – Láska má veľa podôb. Plánovaný mobilný odber sa konal na Šrobárke 4. marca 2019, kde svoju podobu lásky dokázalo 15 úspešných darcov, z toho 6 bolo prvodarcov.

Veľká vďaka patrí nielen všetkým darcom, ale aj ochotným študentom, ktorí sa na tejto super akcii podieľali, ako aj milému personálu z NTS. Už teraz sa tešíme na Študentskú kvapku krvi 2019.

Logicko-vedomostná súťaž N-trophy

Traja žiaci z 2.B triedy – Veronika Vaszilyová, Daniel Greš a Peter Pauchlík sa zapojili do logicko-vedomostnej súťaže N-trophy, ktorá je určená pre stredoškolákov z celého Česka a Slovenska. Spoločne sa pasovali s úlohami z biológie, chémie, fyziky a logiky. Spomedzi 174 tímov sa umiestnili na krásnom 34. mieste. Srdečne blahoželáme.

Školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 4. marca 2019 sa v krásnych zrekonštruovaných priestoroch biologického laboratória uskutočnilo školské kolo SOČ (stredoškolská odborná činnosť). Na hladký priebeh súťaže dohliadali dve odborné komisie a výsledky výskumnej činnosti prezentovali sa štyria riešitelia:
Veronika Mlynská z 2.A so svojou prácou o tradičných Kalamajkách zo Šrobárky, Richard Fiedler z 3.D s inovatívnou prácou: Moderné metódy tvorby korzetov, Sophia Tӧkӧly z 3.B s ekologickou prácou: Venujme pozornosť naším lesom, Emília Kipikašová z 2.A s veľmi aktuálnou témou: Korzety a poruchy opornej sústavy.

Naši úspešní výskumníci pokračujú ďalej do obvodného kola súťaže.

Kultúrne dedičstvo a mikroorganizmy – škodcovia alebo pomocníci?

V utorok 6. novembra 2018 našu školu navštívili molekulárni biológovia zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Pre maturantov z biológie a chémie si pripravili zaujímavé prezentácie o vzťahu kultúrneho dedičstva a mikroorganizmov i o esenciálnych olejoch a ich vzácnych vlastnostiach. Prednášal nám sympatický Dr. Domenico Pangallo, DrSc., z Ústavu molekulárnej biológie SAV, rodený Talian zo Sicílie, na ktorého vtipoch a prízvuku sme sa neraz zasmiali. Hovoril o dôležitosti chrániť si svoje kultúrne dedičstvo a o metódach, aké používajú pri skúmaní mikrobiálnej komunity, ktorá spôsobuje poškodenie kultúrneho dedičstva živými organizmami (biodeterioráciu). Druhú časť prednášky prezentovala RNDr. Mária Bučková, PhD. Týkala sa problematiky esenciálnych olejov, ktorých dezinfekčné vlastnosti dokážu vyčistiť napríklad plesňami napadnuté staré knihy. Esenciálne oleje predstavujú jednu z najnovších metód na dezinfekciu. V diskusii na záver sme sa mohli opýtať, čo nás ešte zaujíma. Prednášky boli príjemným spestrením bežného vyučovacieho dňa. Ďakujeme.

Študentská kvapka krvi 2018

Dňa 23. októbra 2018 sa na Šrobárke uskutočnil plánovaný Mobilný odber krvi v rámci kampane Študentská kvapka krvi 2018. Svoju selfie pri darovaní krvi si urobilo 25 úspešných darcov, z toho 20 prvodarcov! Je to výborné. Darcovia, úprimne Vám ďakujeme!

Zároveň ďakujeme odbornému personálu z HTO Nemocnice Košice-Šaca, ako aj všetkým ochotným ľuďom pod vedením pani profesorky Letošníkovej a Krúžku prvej pomoci, ktorí pomáhali pri tejto skvelej humánnej akcii. Dovidenia na Valentínskej kvapke krvi 2019.

Jesenný zber papiera

V dňoch od 8. októbra do 12. októbra 2018 sa na Šrobárke uskutočnil už tradičný jesenný zber papiera. Papier predstavuje dôležitý materiál, ktorý je súčasťou nášho každodenného života. Jeho spotreba v poslednom období veľmi rýchlo stúpa, preto je v čo najväčšej miere potrebné jeho opätovné využitie.

Túto skutočnosť si uvedomilo aj 90 žiakov našej školy, ktorí sa do zberu zapojili a vyzbierali spolu 5802,5 kg papiera.

V rámci súťaženia medzi triedami nastal najväčší boj medzi 1.B a 3.A, ktoré ešte aj v piatok večer priniesli 1300 kg. Tento súboj nakoniec vyhrala 3.A s celkovým množstvom 1826 kg. Na druhom mieste skončila 1.B s 1421 kg a na treťom mieste 3.D s 432 kg. Prvé dve triedy získali za svoju obrovskú snahu 1 deň voľna.

Poradie jednotlivcov je nasledovné: 1. miesto – Veronika Berezňaninová z 3.A (464 kg), 2. miesto – Natália Kičurová z 4.B (340 kg) a 3. miesto – Lea Makóová z 3.A (138 kg).

Zber papiera nie je len boj tried o víťazstvo, ale je to aj snaha viesť našich žiakov k užitočnému recyklovaniu odpadu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili zberu papiera, a ukázali, že im záleží na našich lesoch, prírode a budúcnosti.

Súťaž v poskytovaní prvej pomoci

V posledný májový deň sa uskutočnilo Celomestské kolo sútaže Družstiev prvej pomoci mládeže SČK 2018. Súťaž sa konala v priestoroch Gymnázia Park mládeže v Košiciach a zúčastnilo sa ho aj novovytvorené 5-členné družstvo z našej školy: Kristína Lacková a Monika Hrinková z 1.A, Michaela Kalináková, Adriana Pukanská a Samuel Paľo z 3.C pod vedením pani profesorky Letošníkovej. Súťažilo spolu 15 družstiev zo stredných škôl. V tejto veľkej konkurencii naše družstvo obsadilo pekné 5. miesto. Úlohou súťažiacich bolo predviesť svoje získané odborné vedomosti a najmä ich uplatniť v praxi pri záchrane ľudského života, keď sa ocitne v ohrození. Niekedy sekundy a správne rozhodnutia zachraňujú naše životy. Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

Úspechy v Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 16. marca 2018 sa konalo Obvodné kolo SOČ v Košiciach na gymnáziu Dneperská v Košiciach. Našu školu úspešne reprezentovala Emília Kipikašová z 1.A v odbore Biológia a postupuje ďalej do krajského kola. Priamo zo školského kola do Krajského kola postupujú: Sofia Baffyová z 3.D a Adam Lörinc z 3.C v odbore História, filozofia, právne vedy a Radka Slebodníková z 3.D v odbore Životné prostredie, geografia, geológia. Ďakujeme za reprezentáciu školy a v Krajskom kole držíme palce!

Valentínska kvapka krvi 2018

O kvapku lepší Valentín sa aj napriek chrípkovej sezóne na Šrobárke vydaril. Šrobárčania sa zapojili a darovali „zamilovanú“ krv. Valentínska kvapka krvi nenechala ľahostajných 25 darcov, z toho 18 úspešných darcov a 6 prvodarcov, čo nás všetkých najviac potešilo. Tí boli na Valentína o veľkú kvapku lepší a darovali to najvzácnejšie, čo môže zachrániť život. Mobilný odber krvi sa uskutočnil dňa 22. februára 2018 v Aule našej školy. Ďakujeme ochotným pracovníkom špecializovaného mobilného odberového pracoviska NTS SR Košice za odborný a bezproblémový priebeh celej akcie. Zároveň ďakujeme pani profesorke Tóthovej, Krúžku prvej pomoci a kolektívu zo školskej jedálne pri príprave občerstvenia.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT