Novinky 2024/2025

Novinky za 
Študentská kvapka krvi 2024

predmet: Biológia aktivita: Kvapka krvi 

Jubilejný 30. ročník kampane Študentskej kvapky krvi sa odštartoval so sloganom „Objav vášeň pre dobro.“ Vášeň v sebe našlo aj 21 Šrobárčanov, ktorí sa rozhodli do kampane zapojiť. Po vyplnení dotazníka a prvotnom vyšetrení sa k odberu dostalo 15 darcov a z nich deviati boli prvodarcovia.

Odborný a veľmi milý personál NTS, ale aj úžasný pocit z toho, že jeden darca môže zachrániť až tri ľudské životy, prispeli k tomu, že našu „Vášeň pre dobro“ ukážeme aj na Valentínskej kvapke krvi.

Šrobárčania na Ústave fyzikálnych vied

predmet: Fyzika 

Na pôde Ústavu fyzikálnych vied sa uskutočnilo v sobotu jedinečné stretnutie žiakov stredných škôl. Žiaci z krúžku ZAFYR (Zaujímavé fyzikálne rozpravy) a nadšení mladí šrobárski fyzici mali možnosť navštíviť niekoľko špičkových laboratórií, kde sa oboznámili s modernými experimentmi a technológiami.

V rámci akcie si vyskúšali demonštrácie fyzikálnych javov a zapojili sa do diskusií s odborníkmi i medzi sebou. Stretnutie inšpirovalo mnohých a rozšírilo ich obzory vo vedeckom svete.

Prehliadka Združenej tkanivovej banky

predmet: Biológia 

V rámci podujatia „Týždeň vedy a techniky na Slovensku v roku 2024“ sme opäť s našimi maturantmi navštívili Združenú tkanivovú banku na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Združená tkanivová banka vykonáva výskum v oblasti tkanivovej regenerácie a bunkovej terapie, kde študenti mali možnosť vidieť najmodernejšie prístrojové vybavenie. Ďakujeme!

Fyzikálny náboj

predmet: Fyzika 

V piatok sa uskutočnila na Slovensku tímová súťaž v riešení fyzikálnych úloh Fyzikálny náboj. Naše družstvo v zložení Denis Zajak (4.B), Ema Lola Škombárová (4.D), Filip Findorák (3.C), Tomáš Daňo (3.B) a Ondrej Kováč (2.C) sa v rámci kraja v kategórii Seniori umiestnili na 4. mieste. Spomedzi 56 družstiev zo Slovenska sa umiestnili na 27. mieste.

Naše druhé družstvo v zložení Júlia Némethová (2.B), Marián Gurega (2.B), Filip Seliga (2.B), Jakub Stramba (1.A) a Adrián Lehocký (1.B) sa v rámci kraja v kategórii Juniori umiestnili na 5. mieste. Spomedzi 53 družstiev zo Slovenska sa umiestnili na 28. mieste.

Všetkým súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Redakcia Študentského slova opäť žiari

predmet: Slovenský jazyk a literatúra aktivita: Študentské slovo 

Pri príležitosti Dňa študentstva 2024 sme s veľkou radosťou prijali ocenenie z rúk predsedu KSK pre redakčnú radu časopisu Študentské slovo. Cenu prevzali naši šikovní redaktori a redaktorky: Simona Kuzmová (4.D), Alexandra Piatková (4.C), Miriam Šuľová (IB DP2), Michal Hoľan (4.C) a Eduard Lehocký (4.C). Toto ocenenie prichádza po úspechu na súťaži Štúrovo pero, kde sme v tomto roku získali 1. miesto, a po nezabudnuteľnej návšteve pani prezidentky SR.

Sme nesmierne hrdí na to, že naša práca bola ocenená. Toto uznanie patrí nielen všetkým redaktorom a grafikom, ale aj učiteľom, ktorí vedú a podporujú náš časopis. Tešíme sa na ďalšie spoločné úspechy!

Reprezentácia v súťaži pIšQworky

Naši piškvorkoví nadšenci predviedli úžasné výkony na obvodnom kole v súťaži pIšQworky! Štyri tímy bojovali o každý bod — traja postúpili do štvrťfinále, jeden sa dostal až do semifinále, čím si vybojoval účasť na krajskom kole. A to nie je všetko, tento tím postúpil do finále a získal krásne 2. miesto! Ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme k úspechu!

Volejbalový turnaj — vybojovali sme 1. miesto

predmet: Telesná a športová výchova 

Na volejbalovom turnaji žiačok, ktorý sa uskutočnil , pri príležitosti Dňa študentstva, naše dievčatá dosiahli skvelý úspech a po napínavom boji získali prvé miesto!

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy týmto hráčkam: Zoja Jevčáková (MYP4), Barbora Menšíková (I.D), Lucia Mihóková (I.D), Lara Isabel Bernáth (II.A), Emma Močilenková (III.B), Nina Kyselová (III.D), Lenka Spustová (III.D).

Ďakujeme za vašu snahu a skvelý výkon!

Make kindness the norm

V stredu to bolo trochu iné ráno. Svetové kalendáre poznajú rôzne významné dni a na tento deň pripadol World Day of Kindness — Svetový deň láskavosti. Dievčatá z 3.D si pripravili množstvo krásnych myšlienok od známych aj menej známych autorov a a dievčatá z 2.A ich rozdávali na vrátnici všetkým, žiakom aj pedagógom. Lebo dobra nie je nikdy nazvyš. A tak sme sa všetci spojili v myšlienke, že láskavý a dobroprajný prístup sa môže stať normou, ktorej sa budeme držať. So, make kindness the norm.

On Wednesday, , the morning was a little different. Global calendars mark various significant days, and this day was dedicated to World Day of Kindness. The girls from class 3.D prepared a collection of beautiful thoughts from well-known and lesser-known authors and the girls from 2.A class handed them out at the entrance to everyone—students and teachers alike. Because there’s never too much kindness. And so, we all united in the idea that a kind and benevolent approach could become a standard we hold onto.

AMAVET — naši žiaci boli opäť úspešní

predmet: Biológia   Informatika 

V priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu sa konalo celoslovenské finále Festivalu vedy a techniky AMAVET. V jedinečnej atmosfére tohto historického miesta súťažilo viac ako 80 nadaných mladých ľudí z celého Slovenska s vyše 60 výnimočnými projektami. Účastníci predstavili svoje postery v rôznych vedeckých a technických oblastiach, od biológie až po informatiku. Z našej školy postúpili: Mark Takáč, Tomáš Sedlák, Eduard Lehocký, Michal Hoľan, Miriam Šuľová, Nina Karabinošová a Alexandra Polanová.

Počas dvoch dní si mohli vypočuť aj zaujímavé diskusie, kde v rámci „science talks“ sa predstavila aj naša žiačka Izabela Mária Hašková z IB DP2, ktorá všetkým súťažiacim porozprávala o svojich zážitkoch z tohtoročnej Genius Olympiad 2024 so ziskom striebornej medaile, ktorej sa zúčastnila ako finalistka AMAVET.

Špeciálnu cenu odbornej hodnotiacej komisie získali Tomáš Sedlák a Mark Takáč z 3.C.

Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ si odniesla Alexandra Polanová z 1.D, ktorá svoj projekt vyhotovila spolu s bratom. Táto dvojica taktiež postupuje na medzinárodnú súťaž do Barcelony v roku 2025. Držíme im palce!

Všetkým ďakujeme za nádhernú reprezentáciu a blahoželáme k obrovskému úspechu.

Medzinárodná informatická súťaž iBobor

predmet: Informatika 

Súťaž iBobor je medzinárodná informatická súťaž, ktorá sa zameriava na rozvoj informatického myslenia a zručností. Na našej škole má veľkú podporu zo strany učiteľov a aj samotných žiakov, lebo im prináša nielen cenné skúsenosti, ale aj motiváciu venovať sa informatike a rozvíjať svoje zručnosti v oblasti moderných technológií.

V tomto školskom roku získali naši žiaci v troch kategóriách veľmi pekné výsledky, ku ktorým im srdečne blahoželáme.

Kategória Benjamín: Cyril Hreus (96,88*), Martin Petrovaj (96,88*), Eliška Karlíková (90,82*)

Kategória Junior: Jakub Stramba (99,75*), Lívia Lukáčová (99,27*), Martin Jenčík (98,63*), Denisa Tóthová (98,63*)

Kategória Senior: Lukáš Džadžovský (98,67*), Martin Barta (98,39*), Adam Lauff (97,48*)

*) V zátvorke je uvedený percentil súťažiaceho.

Súťaž v prvej pomoci — máme 3. miesto

predmet: Biológia 

V posledný októbrový piatok sa trojčlenné družstvo z 3.B zúčastnilo 5. ročníka Súťaže v prvej pomoci, ktorú organizuje SZŠ Kukučínova v Košiciach. Svoje vedomosti i praktické zručnosti v záchrane ľudských životov si meralo až 21 družstiev z celého Košického kraja. Našim Šrobárčanom sa darilo výborne, nezľakli sa ani družstiev zo zdravotníckych škôl a vybojovali si tak krásne tretie miesto.

Školské kolo programátorskej súťaže ZENIT

predmet: Informatika 

Dňa sa konalo školské kolo programátorskej súťaže ZENIT v kategóriách A a B.

Naši študenti boli tento rok mimoriadne úspešní. Na krajské kolo v kategórii A postúpilo 20 žiakov a v kategórii B 19 žiakov.

Všetkým postupujúcim blahoželáme a držíme palce na krajskom kole, ktoré sa uskutoční 22. novembra 2024.

Kategória A:

  1. Anna Rajczyová (4.C)
  2. Karin Pirožinská (4.C)
  3. Eduard Lehocký (4.C)
  4. Michal Hoľan (4.C)
  5. Jakub Harvan (4.C)
  6. Damián Habina (4.C)
  7. Dominik Dudáš (4.C)
  8. Michaela Danková (4.C)
  9. Mária Badidová (4.C)
  10. Adam Lauff (4.B)
  11. Tomáš Šmida (4.B)
  12. Jakub Andričík (3.C)
  13. Sofia Fuseková (3.C)
  14. Adrián Grendel (3.C)
  15. Michal Kostelník (3.C)
  16. Matej Lažo (3.C)
  17. Gregor Leško (3.C)
  18. Tomáš Sedlák (3.C)
  19. Jakub Smolucha (3.C)
  20. Mark Takáč (3.C)

Kategória B:

  1. Jakub Biško (2.C)
  2. Dorián Lovič (2.C)
  3. Šimon Škombár (2.C)
  4. Ján Lévai (2.C)
  5. Martin Jenčík (2.C)
  6. Šimon Sobek (2.C)
  7. Peter Jožefi (2.C)
  8. Matúš Orolín (2.C)
  9. Michaela Pogányová (2.C)
  10. Michal Sitko (2.C)
  11. Peter Ujco (2.C)
  12. Dárius Domonkoš (1.C)
  13. Tomáš Grušovský (1.C)
  14. Richard Homolya (1.C)
  15. Marek Hradiský (1.C)
  16. Timea Lacková (1.C)
  17. Jakub Nováček (1.C)
  18. Radka Sasáková (1.C)
  19. Samuel Šedovič (1.C)
Šrobársky kvíz — jesenné kolo

Tohtoročné jesenné kolo Šrobárskeho kvízu prilákalo opäť množstvo študentov a učiteľov z našej školy. Blahoželáme víťazkám, tím z 2.D: Juliana Kočišová, Eliška Vilimová, Amélia Bachurová, Lucia Bučeková, Alžbeta Lisiková a p.p. Slávka Ilavská.

Pár otázok z kvízu aj pre vás: Ktorý parfém je najpredávanejší na svete? Ako sa nazýva hranica medzi osvetlenou a neosvetlenou časťou Mesiaca? Ktorý hormón dosahuje ráno pred vypitím kávy najvyššiu hladinu? Aká bola pôvodná farba Sochy slobody? Ktorý syr je základom pre tradičný taliansky dezert tiramisu? …

Tešíme sa na Vás opäť na jar. Sľubujeme opäť zábavu a radosť zo súťaženia.

Deň otvorených dverí agentúr OSN

predmet: Občianska náuka 

Pri príležitosti Svetového dňa OSN sa študenti našej školy zúčastnili Dňa otvorených dverí agentúr OSN, ktorý prebiehal v priestoroch košického Eurodomu.

Eurodom sa v tento deň premenil na centrum dialógu a spolupráce. Študenti sa prostredníctvom interaktívnych workshopov dozvedeli o aktivitách a cieľoch jednotlivých agentúr OSN, ktoré pôsobia na Slovensku. Dozvedeli sme sa viac o aktivitách a podnetných projektoch Unicefu, o fungovaní Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a mnoho ďalších zaujímavých informácií o OSN.

Deň otvorených dverí agentúr OSN v Košiciach bol vhodnou príležitosťou ako predstaviť vznik a význam OSN a upriamiť pozornosť na to, ako globálne problémy 21. storočia ovplyvňujú náš každodenný život a ako môžeme prispieť k ich riešeniu.

Beseda o práci v Európskom parlamente

predmet: Občianska náuka 

Dňa sa na našej škole uskutočnila zaujímavá beseda s našou absolventkou Janou Šuverovou, ktorá pracuje ako odborníčka na jazyky a interkultúrnosť pre Európsky parlament.

Na besede sa žiaci 3.D, 3.E a MYP4 triedy mali možnosť dozvedieť o každodenných výzvach a nárokoch, ktoré táto práca prináša, o možnostiach stáže v Európskom parlamente, kde si môžu vyskúšať prácu v medzinárodnom prostredí, získať cenné skúsenosti a rozvíjať svoje jazykové schopnosti v praxi.

Pani Šuverová tiež predstavila projekt My House of European History — online platformu vytvorenú Európskym parlamentom, ktorá umožňuje zdieľať osobné príbehy, fotografie a skúsenosti súvisiace s európskou históriou. Žiaci boli pozvaní, aby sa zapojili a objavovali históriu Európy cez skutočné príbehy ľudí z rôznych krajín, čím môžu lepšie pochopiť rôznorodosť európskej identity.

Beseda priniesla množstvo užitočných informácií a inšpirácie pre tých, ktorí uvažujú o práci v medzinárodnom prostredí.

Erasmus+: Objavovanie Slovenska s partnermi z Ilmenau

predmet: Nemecký jazyk aktivita: Erasmus 

Projektové stretnutie v rámci programu Erasmus+ privítalo v Košiciach našich partnerov z nemeckého gymnázia Staatliches Gymnasium „Am Lindenberg“ v meste Ilmenau, ktorí nás navštívili v dňoch od do . Stretnutie bolo nielen príležitosťou na výmenu skúseností, ale aj na utuženie vzájomných vzťahov a spoznanie krás Slovenska. Počas spoločného programu sme pripravili bohatý itinerár, ktorý zahŕňal aj návštevu kultúrnych a prírodných pamiatok v okolí.

Vybrali sme sa na výlet do Solivaru v Prešove, kde sme sa oboznámili s fascinujúcou históriou tejto technickej pamiatky. Následne sme navštívili kaštieľ v Betliari, prešli sa v Jasovskej jaskyni a vychutnali si krásy Vysokých Tatier, kde sme absolvovali turistickú trasu zo Štrbského plesa na Popradské pleso. Počasie nám prialo a mohli sme sa kochať nádhernými scenériami našich veľhôr.

Košice sme partnerom predstavili aj prostredníctvom významných historických a kultúrnych miest, ako sú synagóga, Východoslovenské múzeum a dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety. Naši nemeckí kolegovia sa tiež zúčastnili koncertu v Dome umenia a stretnutie sme zakončili príjemným posedením a zábavou pri bowlingu.

Projekt Erasmus+ prináša množstvo príležitostí, ktoré sú kľúčové nielen pre osobný rozvoj, ale aj pre budúcu kariéru účastníkov. Účasť na takomto programe umožňuje nadväzovať nové kontakty, spoznávať rôzne kultúry, zlepšovať jazykové zručnosti a rozširovať odborné znalosti. Tieto skúsenosti môžu byť v budúcnosti cenným prínosom, pretože zvyšujú konkurencieschopnosť účastníkov na trhu práce, podporujú ich samostatnosť, adaptabilitu a schopnosť pracovať v medzinárodných tímoch. Erasmus+ je tak investíciou do budúcnosti, ktorá podporuje kariérny rast a rozvoj.

Das Gymnasium Šrobárova aus Košice begrüßte im Rahmen des Erasmus+-Programms unsere Partner vom Gymnasium in Ilmenau, die uns vom 21.10. bis 26.10.2024 besuchten. Das Treffen bot nicht nur die Gelegenheit zum Erfahrungsaustausch, sondern auch zur Stärkung der gegenseitigen Beziehungen und zur Entdeckung der Schönheiten der Slowakei. Wir hatten ein abwechslungsreiches Programm vorbereitet, das den Besuch kultureller und natürlicher Sehenswürdigkeiten in der Umgebung umfasste.

Wir machten einen Ausflug nach Solivar in Prešov, wo wir uns mit der faszinierenden Geschichte dieses technischen Denkmals vertraut machten. Anschließend besuchten wir das Schloss in Betliar, erkundeten die Jasov-Höhle und genossen die Schönheiten der Hohen Tatra, wo wir eine Wanderung vom Štrbské Pleso zum Popradské Pleso unternahmen. Das Wetter spielte mit, und wir konnten die herrlichen Berglandschaften bewundern.

In Košice stellten wir unseren Partnern auch bedeutende historische und kulturelle Orte wie die Synagoge, das Ostslowakische Museum und das Wahrzeichen der Stadt, den Dom der Heiligen Elisabeth, vor. Unsere deutschen Kollegen besuchten zudem ein Konzert im Kunsthaus, und wir beendeten das Treffen mit einem gemütlichen Bowlingabend.

Das Erasmus+-Projekt bietet zahlreiche Möglichkeiten, die nicht nur für die persönliche Entwicklung, sondern auch für die zukünftige Karriere der Teilnehmenden von großer Bedeutung sind. Die Teilnahme an einem solchen Programm ermöglicht es, neue Kontakte zu knüpfen, verschiedene Kulturen kennenzulernen, Sprachkenntnisse zu verbessern und Fachwissen zu erweitern. Diese Erfahrungen können in der Zukunft wertvoll sein, da sie die Wettbewerbsfähigkeit der Teilnehmenden auf dem Arbeitsmarkt erhöhen, ihre Selbstständigkeit, Anpassungsfähigkeit und Fähigkeit zur Zusammenarbeit in internationalen Teams fördern. Erasmus+ ist somit eine Investition in die Zukunft, die das berufliche Wachstum und die Entwicklung unterstützt.

Halloween na Šrobárke!

Šrobárka sa po roku opäť premenila na školu plnú príšer, strašidiel, rozprávkových postavičiek, čarodejníc… Fantázii sa medze nekládli a každý prejavil kúsok svojej kreativity. Sladkú odmenu za najkrajšie vyrezávané tekvice a najoriginálnejšie masky rozdali členovia školského parlamentu.

Ďakujeme členom školského parlamentu za organizáciu a všetkým za účasť. Boli ste super!

Dejepisná exkurzia — Nižná Myšľa

predmet: Dejepis 

V stredu sa študenti 1.A a 1.D zúčastnili dejepisnej exkurzie v obci Nižná Myšľa. V krásnom prostredí obce, neďaleko Košíc, na nás čakala unikátna príležitosť preskúmať život a kultúru človeka bronzovej doby.

V múzeu, ktoré sa nachádza v budove bývalého premonštrátskeho kláštora, získali naši študenti množstvo zaujímavých informácií o archeologických nálezoch objavených v okolí Nižnej Myšle, mali tak možnosť obdivovať európske unikáty ako napr. rituálny chlieb starý 3700 rokov, detské hračky, vozíky, hrkálky ale aj šperky, zbrane a keramiku. Na vlastné oči sme videli detailne prepracované artefakty, ktoré dokazujú nielen technickú zdatnosť ľudí tej doby, ale aj ich estetické cítenie. Pán sprievodca nám porozprával aj o tradičných starobylých remeslách, ktoré boli pre život dávnych obyvateľov nesmierne dôležité a ktoré vykonávali bez moderných technológií — len s použitím základných nástrojov a šikovných rúk.

Po návšteve Múzea viedla naša cesta do archeoskanzenu Várhegy, ktorý predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk bronzovej doby na Slovensku. Počas prehliadky, ktorá trvala približne hodinu, mohli naši študenti vidieť repliku pravekého zrubového domu, tunelovú pec, osadu spolu s ukážkami pestovania tradičných obilnín, pohrebisko či obetnú jamu.

Navštíviť archeoskanzen Várhegy a Myšľanské obecné múzeum je ako vydať sa na fascinujúcu cestu do dávnej minulosti, kde každý predmet rozpráva svoj vlastný príbeh o našom kultúrnom dedičstve.

Aj takto môžeme učiť žiakov spoznávať históriu svojho okolia a spôsob života našich predkov.

Šrobárka je Angažovanou školou

Oceňovanie Angažovaná škola je prestížnou iniciatívou, ktorá si kladie za cieľ oceniť školy za ich významný príspevok k rozvoju občianskej angažovanosti a podpore komunity prostredníctvom service learningových projektov.

S hrdosťou oznamujeme, že našej škole bola dňa na národnom oceňovaní v Banskej Bystrici udelená oficiálna značka Angažovaná škola. Toto oceňovanie organizovala Platforma dobrovoľníckych centier pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Každoročne sa aktívne zapájame do dobrovoľníckych projektov a aktivít, ktoré poskytujú žiakom príležitosť vzdelávať sa prostredníctvom zmysluplných a praktických skúseností. Tieto aktivity nielenže rozvíjajú ich akademické vedomosti, ale významne prispievajú aj k formovaniu ich osobnostných a sociálnych kompetencií a posilňujú hodnoty aktívneho občianstva a zodpovedného prístupu k spoločnosti.

Ďakujeme všetkým učiteľom a žiakom, ktorí svojou usilovnosťou a odhodlaním prispeli k získaniu tohto ocenenia a pravidelne sa zapájajú do dobrovoľníckych aktivít. Vaša angažovanosť a obetavosť sú dôkazom, že spoločne môžeme meniť veci k lepšiemu a tvoriť silnejšiu, súdržnejšiu komunitu.

Európsky deň jazykov — Barbara’s Rhubarb Bar

predmet: Nemecký jazyk 

Najťažšie vysloviteľné písmeno/slovo/slovné spojenie! To bolo výzvou tohtoročného Európskeho dňa jazykov. Nemčina je známa spájaním slov do dlhých a hrôzostrašne vyzerajúcich reťazcov. V našom videu sme sa inšpirovali dnes už virálnou pesničkou Barbara’s Rhubarb Bar, pomocou ktorej sme vysvetlili ako vznikajú dlhé nemecké slová.

Nemecké letné dobrodružstvá: Šrobárčania na cestách za vzdelaním

predmet: Nemecký jazyk 

Leto prináša množstvo príležitostí na cestovanie, objavovanie nových kultúr a zdokonaľovanie sa v cudzích jazykoch. Naši žiaci sa rozhodli využiť tento čas naplno a zúčastnili sa rôznych vzdelávacích pobytov v Nemecku, ktoré im poskytli nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvá a cenné skúsenosti.

Matúš Sisol, 4.C:
Matúš dostal jedinečnú príležitosť zúčastniť sa letného kurzu nemčiny priamo v Nemecku v rámci programu EuSA 2024, organizovaného Univerzitou Rostock. Spoznal tu ľudí z rôznych kútov sveta, vrátane študentov z USA, Turecka, Číny, Venezuely či Lotyšska. Počas dvoch týždňov sa každý deň (okrem víkendov) venoval výučbe v nemčine, kde preberali nemecký jazyk a psychológiu, a popoludní sa zúčastňoval rôznych aktivít a exkurzií. Matúš hodnotí tento pobyt ako fantastický zážitok — nielenže sa zdokonalil v nemčine, ale tiež nadviazal nové priateľstvá, spoznal Nemecko a zažil množstvo zábavy. Skúsenosť považuje za takú výnimočnú, že by sa tam rád vrátil aj budúci rok.

Filip Findorák, 3.C:
Filip sa koncom augusta zúčastnil medzinárodného tábora v Joachimsthale v Nemecku, kam bol pozvaný na základe svojho výsledku v súťaži Matematický klokan. Tábora sa zúčastnili riešitelia z tejto súťaže zo siedmich rôznych krajín. Program tábora zahŕňal rôzne prednášky, športové aktivity ako frisbee, futbal, stolný tenis či šach, a súťaže. Filip mal tiež možnosť navštíviť Berlín, kde si účastníci prezreli nielen významné pamiatky, ale aj Nemecké technické múzeum. Z tábora si odniesol množstvo nezabudnuteľných zážitkov, skúseností a nových priateľstiev s mladými ľuďmi z rôznych krajín.

Michal Kostelník, 3.C:
Michal dostal mimoriadnu príležitosť zúčastniť sa trojtýždňového pobytu v Nemecku v rámci prestížneho projektu Deutschland+. Tento projekt poskytuje študentom z rôznych krajín možnosť bližšie spoznať nemeckú kultúru, jazyk a školský systém. Počas pobytu Michal býval v hosťovskej rodine v malebnom meste Hameln v Dolnom Sasku, čo mu umožnilo nielen precvičovať si nemčinu v každodennom živote, ale aj zažiť nemecké tradície a zvyky. Zároveň navštevoval miestne gymnázium, kde sa výučba konala v nemčine, čo mu poskytlo príležitosť porovnať nemecký vzdelávací systém so slovenským. Tento pobyt bol pre Michala veľmi obohacujúci — zlepšil si jazykové zručnosti, zažil mnoho nových vecí a získal priateľov. Veríme, že Michalove skúsenosti budú inšpiráciou pre ďalších študentov, ktorí sa budú chcieť zapojiť do podobných vzdelávacích príležitostí v zahraničí.

Účelové cvičenie pre 1. ročník, MYP 4 a MYP 0

predmet: Telesná a športová výchova 

Na účelovom cvičení pre 1. ročník, MYP 4 a MYP 0 sme nabrali smer Alpinka, a užili si krásny jesenný deň. Slnečné lúče sa odrážali od farebných listov, ktoré pokrývali chodníky. Po ceste sme objavovali prírodu, zbierali huby a spoznávali rastliny.

Po celom dni plnom zážitkov sme sa vrátili späť detskou železnicou. Vláčik nás unášal medzi nádhernými farbami jesene, a cesta bola plná smiechu a rozprávania o tom, čo sme zažili. Každý z nás si užíval pohľad na farbami hrajúcu prírodu, zatiaľ čo nám vietor jemne vanul do tváre.

Jesenné farby a príjemná atmosféra nám navždy ostanú v pamäti. Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá!

Správna voľba povolania — príležitosť k úspechu

V dňoch sa v Kulturparku uskutočnilo podujatie s názvom Správna voľba povolania, ktoré bolo určené pre žiakov základných škôl, ich rodičov a širokú verejnosť. Naši žiaci sa zapojili do súťaže Mladý tvorca 2024, za čo im ďakujeme. Účastníci mali možnosť na jednom mieste spoznať a porovnať rôzne stredné školy, ktoré prezentovali svoje študijné programy a vzdelávacie možnosti.

Šrobárka sa na tomto podujatí aktívne zúčastnila. Naši žiaci prezentovali jednotlivé študijné odbory a medzinárodný program International Baccalaureate (IB), ktorý pripravuje študentov na vzdelávanie a úspešné uplatnenie v globálnom prostredí.

Festival vedy a techniky AMAVET — krajské kolo

predmet: Biológia   Chémia   Fyzika   Informatika 

Asociácia pre mládež, vedu a techniku tento rok opäť realizuje počas TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY NA SLOVENSKU celoslovenskú prehliadku vedecko-technických prác — Festival vedy a techniky AMAVET.

Počas krajského kola na pôde UPJŠ nechýbali naši študenti, kde odprezentovali 10 svojich prác, na ktorých pracovali počas celého roka. Na celoslovenské kolo do Bratislavy postupujú naši študenti: Alexandra Polanová, Miroslava Šuľová s Ninou Karabinošovou, Michal Hoľan s Eduardom Lehockým a Mark Takáč s Tomášom Sedlákom, kde im budeme držať palce.

Imatrikulačný ples

Imatrikulačný ples už odjakživa patrí k stálym októbrovým akciám Šrobárky. Bez neho by sa naši prváci možno ani necítili plnohodnotnými študentmi našej školy.

Tohtoročnú imatrikuláciu však môžeme nazvať aj prvou svojho druhu, pretože sme okrem tradičných prváckych tried do cechu šrobárskeho prijali aj študentov medzinárodného programu MYP 0 a MYP 4 a prvýkrát sa predstavila aj nová školská kapela. Na svojich vystúpeniach si prváci dali skutočne záležať a v zábave pokračovali až do poslednej minúty plesu.

Deutsche Sprachtage 2024: Brána k jazyku, kultúre a novým príležitostiam

predmet: Nemecký jazyk 

PK NEJ to s nemčinou poriadne rozbalila! Spolu so žiakmi sa zúčastnila významnej akcie Deutsche Sprachtage 2024, ktorá sa konala v Košiciach. Podujatie bolo organizované v rámci spolupráce Katedry germanistiky Filozofickej fakulty UPJŠ a Goetheho inštitútu na Slovensku.

Na škole sme pri tejto príležitosti slávnostne odovzdali za prítomnosti pána Stefana Kruschkeho, nemeckého kultúrneho atašé, diplomy DSD 1 na úrovni B1. Pán Kruschke vyzdvihol snahu našich žiakov, ktorí sa učia NEJ a pripravujú sa na vyššiu úroveň jazykového diplomu DSD 2.

Po odovzdávaní Sprachdiplomov sme sa stali súčasťou významnej udalosti — vymenovania nového honorárneho konzula pre východné Slovensko, pána Jána Bodnára. Nemecko bude mať odteraz opäť svoju adresu aj v Košiciach. Menovací dekrét mu odovzdal veľvyslanec SRN Dr. Thomas Kurz. Pre mnohých to znamená bližší a priamy kontakt s Nemeckom priamo z východného Slovenska.

Program na pôde UPJŠ odštartoval panelovou diskusiou s predstaviteľmi renomovaných firiem v Košiciach, ktorí zdôraznili význam znalosti nemčiny pre úspech na pracovnom trhu, či už v domácom alebo medzinárodnom prostredí. Naši žiaci sa taktiež zúčastnili modelovej hodiny, spojenej s návštevou výstavy Komplett Kafka, ktorá bola inštalovaná v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach pri príležitosti 100. výročia narodenia Franza Kafku.

Tvorba posterov — Franz Kafka

predmet: Nemecký jazyk 

Téma nemeckého spisovateľa Franza Kafku rezonovala aj počas hodín nemeckého jazyka v skupine II.D, pripravujúcej sa na DSD skúšky. Žiaci sa venovali jeho životu, pôsobeniu v Prahe a tvorbe, čo im umožnilo získať hlbší a komplexný pohľad na prepojenie medzi autorovým životom a dielami. Výsledkom ich práce boli kreatívne spracované postery, ktoré následne prezentovali a vystavili. Táto aktivita zároveň slúžila ako príprava na nadchádzajúcu výstavu „Komplett Kafka“ od Nicolasa Malera, ktorú naši žiaci navštívia od v Goethe Lesesaal v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.

Erasmus+: Cesta k novým priateľstvám a nezabudnuteľným zážitkom

aktivita: Erasmus 

Spokojné účastníčky projektovej mobility Erasmus+, Timea Kováčová (3.E) a Simona Holomanová (3.E), zavítali vo štvrtok

Nechajte sa inšpirovať a pridajte sa aj vy k projektu Erasmus+. Otvorte dvere k novým zážitkom a skúsenostiam, ktoré vás čakajú!

Erasmus+: A Journey of New Friendships and Unforgettable Experiences

On Thursday, October 17, 2024, our enthusiastic participants of the Erasmus+ mobility programme, Timea Kováčová (3.E) and Simona Holomanová (3.E), shared the unforgettable experiences and insights they gained through Erasmus with all second-grade classes. They spoke with excitement about the opportunities that opened up for them, the cultural enrichment they experienced, and the strong friendships they built with students from the partner school. For them, Erasmus was more than just an academic exchange — it was an entryway to a world of new possibilities, personal growth, and mutual understanding.

Get inspired and join the Erasmus+ programme too. Open the door to new adventures and experiences that are waiting for you!

Erasmus+: návšteva z českého gymnázia

aktivita: Erasmus 

sme na železničnej stanici privítali nenápadnú, ale veselú skupinku z českého Gymnázia Františka Palackého v Neratoviciach. Keď sme tých istých ľudí odprevádzali po týždni na vlak do Prahy, objímali sme sa a lúčili s priateľmi. Týždeň utiekol rýchlo, ale vzťahy, ktoré počas neho vznikli, určite vydržia dlhšie. Napokon vzájomné vzťahy a to, čo nás spája, teda spoločná história, umenie a literatúra, boli aj témou nášho Erasmu.

Hneď v pondelok si naši žiaci pripravili kvízy a úlohy zamerané na podobnosti a odlišnosti nášho jazyka. Spoločne sme aj vytvárali cinquain a tvorili „pražácko-východňarsky“ slovník. Utorok sme venovali tomu, aby sme návšteve ukázali Košice. Výhľad z Chrámu sv. Alžbety či podzemie mesta dotvorili obraz o tom, aké krásne mesto plné histórie máme. Vo Východoslovenskom múzeu sme si prostredníctvom interaktívnej výstavy o gotike a baroku zopakovali aj vedomosti z literatúry a umenia. Na stredu bol naplánovaný výlet do Vysokých Tatier. Počasie sme ovplyvniť nedokázali, ale dobrá nálada a chuť spoznávať spôsobili, že aj napriek upršanému a chladnému počasiu sme si túru na Popradské pleso užili. Nasledujúci deň patril opäť kultúre a literatúre. Na vzácne zbierky a zaujímavý výklad o uchovávaní starých kníh sme sa boli pozrieť v Lyceálnej knižnici v Kežmarku. Návštevou Dreveného artikulárneho kostola aj Nového evanjelického kostola sme dotvorili predstavu o dejinách východného Slovenska. V piatok sme sa boli pozrieť na literatúru z inej strany. V Múzeu obetí komunizmu v Košiciach sme sa dozvedeli aj o temnejších dejinách našej kultúry, o tom, ako sa písali a šírili samizdaty. Piatkový večer napokon patril imatrikulačnému plesu našich prvákov a našim českým priateľom sme tak ukázali, aká je tá naša Šrobárka — akčná, kreatívna, plná nápadov a skvelých akcií.

It was on September 28 when we welcomed a modest but cheerful group from the František Palacký Grammar School in Neratovice, Czech Republic at the train station. When we were seeing the same people off to catch the train to Prague a week later, we hugged and said goodbye to a group of friends. The week passed quickly, but the relationships that were formed during it will surely last longer. After all, mutual relationships and the things that connect us—our shared history, art, and literature—were the focus of our Erasmus project.

Right on Monday our students prepared quizzes and tasks focused on the similarities and differences in our languages. Together we also created cinquains and compiled a „Pražácko-Východňarsky“ (Prague-Eastern dialect) dictionary. On Tuesday we dedicated the day to showing our guests around Košice. The view from St. Elizabeth’s Cathedral and the underground part of the city completed the picture of what a beautiful, history-filled city we have. In the East Slovak Museum we revisited our knowledge of literature and art through an interactive exhibition on Gothic and Baroque styles.

Wednesday’s plan was a trip to the High Tatras. Although we couldn’t control the weather, the good mood and eagerness to explore meant that, despite the rainy and cold conditions, we enjoyed our hike to Popradské Pleso. The next day was once again dedicated to culture and literature. We visited the Lyceum Library in Kežmarok to see rare collections and hear an interesting lecture on the preservation of old books. Our visit to the Wooden Articular Church and the New Evangelical Church further enriched our understanding of the history of eastern Slovakia.

On Friday we took a different approach to literature. At the Museum of Victims of Communism in Košice we learned about the darker aspects of our culture’s history, including how samizdat literature was written and circulated. Friday evening concluded with the initiation ball for our first-year students, where we showed our Czech friends what Šrobárka is all about—action, creativity, full of ideas, and amazing events.

Pred 40 rokmi pokoril Šrobárčan Mount Everest

uplynulo 40 rokov od historického momentu, keď dvaja slovenskí špičkoví horolezci, Jozef Psotka, rodák z Košíc a absolvent Šrobárky, a Zoltán Demján, pokorili najvyššiu horu sveta, Mount Everest (8848 m n. m.). Zároveň sa Jozef Psotka stal vo veku 50 rokov najstarším človekom, ktorý dosiahol vrchol Everestu bez použitia kyslíka.

Nanešťastie, tento veľkolepý úspech sa Psotkovi stal osudným. Pri zostupe z najvyššieho bodu Zeme tragicky zahynul. O jeho živote a úspechoch bol v roku 2008 natočený dokument, ktorý režíroval jeho bývalý študent Pavol Barabáš.

Jozef Psotka bol uznávanou legendou medzi horolezcami a generácie jeho kolegov si ho pamätajú ako silnú osobnosť, ktorá dokázala stmeliť celý kolektív. Za svoje športové aktivity získal množstvo ocenení, vrátane verejného uznania.