Novinky 2020/2021

Novinky za 
Medzinárodné kolo TMF — veľký úspech

predmet: Fyzika aktivita: Turnaj mladých fyzikov 

V dňoch 8. – 13. júla 2021 sa Veronika Ucekajová ako kapitánka slovenského tímu zúčastnila medzinárodného kola Turnaja mladých fyzikov (IYPT) v gruzínskom Kutaisi.

Tímu sa skvele darilo, počas všetkých piatich kôl si držali náskok pred ostatnými krajinami a boli na čele tabuľky. Do finále tak postúpili z prvej priečky. Žiaľ, tam nestačili na skúsených Poliakov, a teda po napínavom finále si domov nakoniec zobrali titul vicemajstrov sveta.

V individuálnom rebríčku sa Veronike podarilo získať titul najlepšej ženskej účastníčky turnaja, čo bolo pre ňu príjemným prekvapením.

Ďakujeme krásne nášmu skvelému tímu (Veronike, Danke, Kajke, Nine a Mišovi) a celej slovenskej výprave, ktorá ich poctivo pripravovala a pomáhala im.

Oddych v Tatrách

Prvý júlový deň strávilo niekoľko zamestnancov Šrobárky so svojimi rodinnými príslušníkmi na Štrbskom Plese, kde sa uskutočnil relaxačný pobyt zorganizovaný našou Základnou organizáciou Odborového zväzu PŠaV.

Všetci účastníci si vychutnávali prvé chvíle zaslúženého aktívneho oddychu. Vrcholové družstvo Šrobárčanov v náročných poveternostných podmienkach zvládlo výstup na Kôprovský štít.

Z lavice do prírody

Koniec školského roka sa na Šrobárke niesol v znamení jednodňových výletov, turistiky či hier v prírode. V programe jednotlivých tried nechýbala turistika na Folkmarskú skalu, Hrešnú, potulky po Košiciach s výborným Milanom Kolcunom, návšteva ZOO, opekanie či hranie minigolfu. Všetci žiaci si konečne poriadne užili deň, ktorý im bol odmenou po náročnom školskom období.

Študentské slovo medzi špičkou

predmet: Slovenský jazyk a literatúra aktivita: Študentské slovo 

Časopis Študentské slovo, jeden z najúspešnejších stredoškolských časopisov na Slovensku, získal v rámci 26. ročníka celoslovenskej súťaže Štúrovo pero opäť významné ocenenia.

Televízia Markíza, ako jeden z hlavných vyhlasovateľov súťaže, udelila osobitné ocenenia, ktorými odmeňuje úsilie tých študentských periodík, ktoré sa blížia k špičke stredoškolských časopisov na Slovensku. Náš časopis sa stal Laureátom Ceny Televízie Markíza 1. stupňa!

Taktiež sme získali Cenu redakcie mesačníka OBRANA, ktorá sa udeľuje stredoškolským časopisom za to, že sa popri svojich hlavných študentských témach venujú aj problematike obrany a bezpečnosti, ozbrojeným silám, vojenskej histórii a témam národnooslobodzovacieho či protifašistického boja. V našom časopise sme uverejnili reportáže zo školských ciest na Duklu a do Osvienčimu.

Posledným ocenením je Cena Nadácie Slovenskej sporiteľne, kde nám bolo udelené 1. miesto za ekonomickú prílohu. Naši autori v nej dôsledne spracovali tému Direktívnej ekonomiky až po obdobie II. sv. vojny a popísali hospodárstvo na území Slovenska počas 100 rokov.

Našim redaktorom a grafikom srdečne blahoželáme!

Šéfredaktorka: Zuzana Rajčanová

Prispievatelia: Katarína Balogová, Jakub Fedor, Miroslava Feketeová, Barbora Fridmanská, Natália Hoppanová, Monika Hrinková, Kristína Korytková, Adam Kubiš, Karolína Kundracíková, Zuzana Matisová, Gabriel Sarkovics, Michal Sopoliga, Bianka Šimková, Viktória Tarnóczyová, Kristína Vavreková, Kamila Žáková

Grafická úprava: Annamaria K. E. Kecer, Jozef Sabo, Kristián Vantech

ROZLET 2021

predmet: Slovenský jazyk a literatúra 

V 1. štvrťroku 2021 OZ Literárne umenie vyhlásilo 3. ročník celoslovenskej literárnej súťaže pre žiakov vo veku 10 – 18 rokov ROZLET. Do súťaže sa zapojil aj žiak 1.D triedy Adam Kubiš, ktorý v kategórii poézia (15 – 16 r.) obsadil 1. miesto. K výnimočnému výsledku blahoželáme!

Danke und Tschüss, Franzi!

predmet: Nemecký jazyk 

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša dobrovoľníčka Franziska Strauß, ktorá u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Hoci prišla Franziska v nesmierne náročnom období, hneď sa zapojila do života na Šrobárke, podporovala online vyučovanie nemčiny, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávila čas s našimi učiteľmi a žiakmi, spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Franziske ďakujeme, prajeme krásne leto a úspešný štart na vysokej škole v Nemecku!

Dobrodružná expedícia DofE

aktivita: Dofe 

Po niekoľkých mesiacoch plnenia cieľov, nás čakal dlho očakávaný záver programu DofE — dobrodružná expedícia. Rozdelili sme sa na 4 menšie skupiny a začali sme si plánovať trasu.

Niektorí vyrazili z Klenova, iní zas z Veľkého Folkmara. Po pár hodinách vyčerpávajúceho chodenia sme sa všetci stretli na Ružíne. Aj napriek tomu, že sme namiesto voňavky používali repelent, okrem veľkého ruksaku sme si domov odniesli aj pár štípancov, svalovku, no najmä skvelý zážitok.

Naša premiéra v Dejepisnej súťaži českých a slovenských gymnázií

predmet: Dejepis 

Na českých gymnáziách je už takmer 30 rokov mimoriadne populárna dejepisná súťaž, zameraná na 20. storočie, medzi trojčlennými tímami jednotlivých gymnázií. V ostatných rokoch jej popularita rastie aj na Slovensku. Naša škola sa tento školský rok zapojila do súťaže po prvýkrát.

Náš „nováčikovský“ tím v zložení Dominica Roman (3.C), Natália Slivková a Daniel Lacko (2.E) sa podujal na túto náročnú úlohu. Do medzinárodného kola nepostúpili, umiestnili sa na 6. mieste v rámci Košického kraja.

Ďakujeme a veríme, že cenné skúsenosti o rok zúročia.

Výstava Bábiky z Petrohradu

predmet: Ruský jazyk 

Dňa 21. a 22. júna 2021 sa skupiny ruského jazyka 1.B a 2.C,E zúčastnili výstavy porcelánových bábok v dobových ruských kostýmoch v Litparku. So záujmom si prezreli ručne šité a vyšívané ľudové a svetské kostýmy zo 17. až 19. storočia, evokujúce život v Petrohrade tých čias.

Zaujali ich informácie o reformách Petra I. Veľkého a ich súvislostiach s odievaním a úpravou zovňajšku cárskych dvoranov, duchovenstva i prostého ľudu. Bonusom k výstave bol náhľad do dejín Petrohradu.

Finále súťaže Jugend debattiert international

predmet: Nemecký jazyk 

V dňoch 16. – 18. júna 2021 sa uskutočnilo v Bratislave finále súťaže „Jugend debattiert international“, na ktorej našu školu reprezentovala žiačka Liliana Kolesárová z 3.C triedy.

V semifinále prebehli dve debaty so štyrmi súťažiacimi. Témou obidvoch debát bolo: „Soll Supermärken in der Slowakei eine Quote für regionale Produkte vorgeschrieben werden?“ / Malo by sa od supermarketov na Slovensku očakávať, že zavedú podiel/kvótu na regionálne produkty?

Na druhý deň sa v priestoroch Pistoriho paláca uskutočnilo finále súťaže JDI pod názvom: „Soll die Slowakei den Atomausstieg wagen? / Má sa Slovensko odvážiť vzdať sa výroby atómovej energie?“

Ďakujeme Liliane za reprezentáciu školy na celoslovenskom kole prestížnej súťaže Jugend debattiert international.

Projekt Poď a recykluj

predmet: Biológia 

Cieľom EÚ bolo v roku 2020 recyklovať 50% odpadu. Slovensko sa zaviazalo separovať až 60% odpadu. Realita je však taká, že miera recyklácie odpadu u nás je jedna z najhorších v EÚ. Miška Grendelová, Martin Košťál, Marek Radačovský (2.D) sa v jarných mesiacoch tohto školského roka zúčastnili online stretnutí. Diskutovali o rôznych ekologických témach zameraných aj na odpad. Riešili reálne problémy. Výsledkom ich snaženia bolo získanie medzinárodného certifikátu.

Projekt You(th) Participate!

predmet: Občianska náuka 

Mladí Slováci sú presvedčení, že „politici“ sa o nich a ich názory nezaujímajú, mládež nemá skutočnú možnosť zapojiť sa do verejného rozhodovania a ovplyvniť dianie vo svojom okolí. Kiara Knoteková, Timotej Maszkáľ (3.A) a Katka Nagyová (2.D) sa zúčastnili tohto projektu.

Jeho cieľom bolo rozvinúť kompetencie potrebné pre aktívnu participáciu a poskytnúť priestor pre rozvíjanie spolupráce medzi mladými ľuďmi a tzv. „dôležitými dospelými“, zástupcami mladých na úrovni samospráv, škôl a mimovládnych organizácií. V rámci projektu sme riešili napríklad zveľaďovanie mesta Košice, budovanie kompostérov, podporu recyklácie a budovanie cyklotrás.

Zážitkový týždeň na Šrobárke

Jeden z posledných týždňov tohto školského roka sme si spríjemnili aktivitami Zážitkového týždňa. Od pondelka do piatka prebiehali na školskom dvore súťaže. Žiacka rada si pre účastníkov pripravila logický a hudobný kvíz, hľadanie „šrobárskych pokladov“ či vedomostnú štafetu.

Na svoje si prišli aj nadšenci športu, ktorí zabojovali vo volejbalovom turnaji a iných športových aktivitách. Na školskom ihrisku bolo počuť radostný smiech a vo vzduchu bolo cítiť, že letné prázdniny sú za rohom.

Žiackej rade patrí veľká pochvala za úspešnú organizáciu celého týždňa a už teraz sa všetci tešíme, čo si pre nás pripraví nabudúce.

Medzinárodná výtvarná súťaž SAFEonLINE

predmet: Informatika   Umenie a kultúra 

V tomto roku vyhlásil EURid už druhý ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže na tému kybernetickej bezpečnosti s názvom SAFEonLINE.

Súťažiaci sa môžu uchádzať o atraktívne ceny: svoje umelecké diela budú môcť vystaviť v centre Prahy a v ďalších dvoch európskych mestách, získať finančnú odmenu v hodnote 200 EUR a vytvoriť klip pre umelca pomocou profesionálnej belgickej audiovizuálnej produkčnej spoločnosti.

Do tohto ročníka sa zapojila aj Lara Mia Holéczyová, žiačka 2.C triedy, so svojím originálnym dielom na tému kyberšikany.

Jej súťažný príspevok nájdete pod číslom 17.

Vyhodnotenie korešpondenčného seminára z biológie

predmet: Biológia 

V priebehu dištančného vzdelávania sa naši žiaci z rôznych tried zapojili do riešenia korešpondenčného seminára z biológie.

Úlohy boli zamerané na genetiku, evolučnú biológiu a vyžadovali si vedomosti nad rámec gymnaziálneho učiva, preto sa veľmi tešíme z úspechov našich žiakov a srdečne im blahoželáme.

Z celkového počtu 137 zapojených riešiteľov sa naši žiaci umiestnili na nasledovných miestach:

  • 7. miesto — Klaudia Kováčová
  • 13. miesto — Lara Mia Holéczyová
  • 32. miesto — Katarína Kliková
  • 46. miesto — Viktória Vanátová
  • 76. miesto — Franciska Juhászová
  • 83. miesto — Andrea Macková
  • 84. miesto — Alina Vajányi
  • 94. miesto — Daniel Pallas
  • 108. miesto — Natália Hoppanová
  • 123. miesto — Alexandra Valentová
  • 131. miesto — Andrej Kráľovský
Spievam po francúzsky

predmet: Francúzsky jazyk 

Dňa 21. júna 2021 sa pri príležitosti Sviatku hudby uskutočnila celoslovenská súťaž „Spievam po francúzsky“, ktorú každoročne organizuje Francúzska Aliancia v Banskej Bystrici, a ktorej sa zúčastnili Mirka Lovászová (2.E) – spev a Zuzka Lovászová (3.D) – hudba. Dievčatá súťažili s pesničkou „Somnambule“, podali perfektný výkon a získali 1. miesto! Zároveň postupujú do medzinárodného kola, ktoré sa bude konať v poľskom Krakove.

Srdečne blahoželáme a držíme prsty v ďalšom kole.

Celoslovenské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku

predmet: Francúzsky jazyk 

Dňa 7. júna 2021 sa uskutočnilo, opäť v online priestore, celoslovenské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. Naša žiačka Anastázia Kuffová (2.B) obsadila krásne 4. miesto.

Okrem finančnej odmeny, ktorú olympionikom odovzdala osobne doc. Mgr. Jana Bírová, PhD., predsedníčka COK OFJ, si všetci zúčastnení pochutnali vo veľmi príjemnej atmosfére na spoločnom obede v jednej z košických reštaurácií.

Srdečne blahoželáme!

Stadtrundgang – objavujeme krásy Košíc

predmet: Nemecký jazyk 

Dňa 17. júna 2021 si žiaci tretieho ročníka pripravili netradičnú hodinu NEJ. Našej nemeckej dobrovoľníčke Olivii sa rozhodli predstaviť najznámejšie košické pamiatky ako Dóm sv. Alžbety, Štátne divadlo, Miklušovu väznicu či spievajúcu fontánu. Na hodinách si v skupinách pripravili podrobný výklad historických udalostí a zaujímavých skutočností v nemčine, ktorý prezentovali pri prehliadke mesta.

Vďaka im pamiatky Košíc ožili a tak mohli spoločne s Oliviou obdivovať skvostnú architektúru meštianskych domov a cirkevných stavieb v našom krásnom meste.

Čestné uznanie v Archeologickej súťaži SAV

predmet: Dejepis 

Naše študentky Dominica Roman a Sára Herditzká z 3.C získali české uznanie od Archeologického ústavu SAV.

Zapojili sa do súťaže, ktorej cieľom bolo vytvoriť odbornú prácu o nejakej zaujímavej situácii v archeologickej lokalite alebo tvorivý projekt o lokalite, napr. vytvoriť prezentáciu, poster, brožúru, reportáž. Naše žiačky si vybrali tvorivý projekt – brožúru o kniežacej hrobke v Poprade.

Blahoželáme im k oceneniu.

Nová nemecká dobrovoľníčka na Šrobárke

predmet: Nemecký jazyk 

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

Každoročne u nás pôsobia mladí dobrovoľníci z rôznych kútov Nemecka a stávajú sa súčasťou našej školy. Na hodinách nemčiny i mimo nich vznikajú pevné priateľstvá a dokonca nechýbajú vzájomné stretnutia aj po skončení dobrovoľníckej služby u nás alebo v Nemecku.

Od októbra pôsobí na našej škole Franziska Strauß a v máji sme privítali ďalšiu dobrovoľníčku Oliviu Schwersensky z Berlína, ktorá ostane na Slovensku do februára 2022. Jej úlohou bude opäť podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ. Olívia už aktívne spoznáva našu školu, zapája sa do vyučovania a vo voľných chvíľach rada komunikuje s našimi žiakmi.

Tešíme sa, že sa Olívia rozhodla pre dobrovoľnícku službu na Šrobárke, a prajeme jej pekný pobyt na Slovensku!

Aj jahňa môže zabiť – spoiler alert

Originalita poviedok Roalda Dahla sa zapáčila študentom 3.D až tak, že si v oboch pracovných skupinách pripravili dramatizáciu jednej z jeho poviedok pod názvom Aj jahňa môže zabiť, v origináli Lamb to the slaughter.

So skromnými rekvizitami a v kulisách tried našej školy sme sa preniesli do vzorne udržiavanej domácnosti Mary Maloney, ktorá sa nedokáže zmieriť s myšlienkou, že by ju mal opustiť jej milovaný manžel, a tak sa radšej rozhodne ho vlastnoručne zabiť zmrznutým jahňacím stehnom, ktoré nakoniec ponúkne upečené na večeru vyšetrovateľom. Svieži dej poviedky, krátke a presné opisy, irónia a humor nám takto spestrili hodiny angličtiny. Opäť sme sa presvedčili, že čítanie je cool, treba si len vedieť vybrať a potom je to fun.

Dobyli sme RobotBattle

predmet: Informatika 

Naše dva tímy získali prvé a druhé miesto na celoslovenskej súťaži Robotický Battle na Gymnáziu, Alejová v Košiciach.

V kategórii Vlastný model prezentovali víťazný projekt RoboMaze Erik Macháček (3.C), Martin Mičúch a Martin Marcinčák (1.C). Projekt SmartAquarium predstavili Klára Hirmanová, Jozef Sabo a Erik Baksay (3.C) a obsadili krásne druhé miesto.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu!

Bádateľská geografia „Upracte si skriňu!“

predmet: Geografia 

Počas dištančného vzdelávania sme na hodinách geografie riešili problematiku textilného priemyslu, napríklad aj v regióne JV Ázie. Ekonomický atlas Harvardskej univerzity v exporte uvádza dominantné postavenie štátu Bangladéš.

S druhákmi sme sa to rozhodli overiť v praxi, na našom oblečení. Naši žiaci dostali za úlohu vytriediť si oblečenie a zároveň skúmať jeho pôvod. Svoje zistenia sme si zapísali do tabuľky, grafu alebo vytvorili online mapu. Po návrate do školy sme diskutovali o sociálnych, ekonomických a ekologických dopadoch, pozitívach a negatívach textilného priemyslu.

Historické romány na dejepise

predmet: Dejepis 

Skúmať históriu môžeme rôznymi spôsobmi. Naši druháci si vyskúšali spoznávať ju prostredníctvom príbehov ľudí a prežiť tak osudy hrdinov s nimi. V priebehu tohto školského roka sme na dejepise čítali historické romány. Skúšali sme hľadať nosné myšlienky, porovnávať s historickou pravdou a nájsť pár viet, ktoré nás oslovili.

Medzi najobľúbenejšie knihy našich druhákov patrila trilógia Alexander Veľký, v ktorej autor pútavým spôsobom rozpráva príbeh tohto antického hrdinu. Druhou knihou bol román Džentlmen v Moskve, ktorý hovorí o aristokratovi, odsúdenom boľševikmi na domáce väzenie v hoteli v Moskve. Najobľúbenejším príbehom bol silný ženský román o hrdinke, ktorá ušla z Hitlerom ohrozovaného Rakúska s názvom Jediná žena v miestnosti.

Peťa z 2.D o nej napísala: Vďaka tejto knihe som našla inšpiráciu, elán a sebadôveru, že aj ja, že aj my všetci spoločne tvoríme históriu a budúcnosť pre ďalšie generácie. Ďakujme ľuďom, ktorí sa nebáli využiť svoju odvahu a intelekt ako zbraň, pretože ak by nezmenili históriu, tak by som možno ani nebola a nepísala tieto slová.

„EKO – nemčina“

predmet: Nemecký jazyk 

Na hodinách NEJ sa aktívne venujeme problematike znečisťovania životného prostredia. Naším cieľom je popri rozvoji komunikačných zručností zvýšiť zábavnou formou environmentálne povedomie žiakov. Tentokrát vytvorili žiaci 2.D triedy zaujímavé projekty s ekologickou témou (napr. skleníkový efekt, triedenie odpadu, znečisťovanie vôd, vyrubovanie dažďových pralesov, alternatívne zdroje energie či ekologické nakupovanie) a v nemčine ich aj prezentovali.

Podobné projekty rozvíjajú u žiakov hlbšie pochopenie problémov a riešení v otázke životného prostredia a zároveň podporujú zmenu ich environmentálneho správania, pretože o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale je zároveň nevyhnutné zmeniť aj naše konanie.

3. kolo programátorskej súťaže PALMA – Junior

predmet: Informatika 

Dňa 26. mája 2021 sa uskutočnilo 3. kolo programátorskej súťaže PALMA – Junior, ktorú organizuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Súťažiaci musia v priebehu troch súťažných kôl preukázať svoju šikovnosť a vyriešiť často zložité programátorské úlohy.

O to viac nás teší úspech dvojice – Jozef Sabo a Erik Baksay (3.C). Chlapcom držíme naďalej palce a vo finálovom kole prajeme čo najlepšie umiestnenie.

Celoslovenská súťaž Create&Govern

predmet: Občianska náuka 

Už od januára tohto roku participovala skupina siedmich študentov našej školy v celoslovenskej súťaži Create&Govern. Náš tím so svojou fiktívnou politickou stranou 7 Pilierov, v konkurencii tímov z celého Slovenska, obsadil krásne 3. miesto.

Pod vedením koordinátora Michala Sopoligu nás v súťaži reprezentovali: Matúš Hadžega a Kristína Závodníková (4.D), Eva Bérešová (1.B), Gabriel Sarkovics (2.C), Dávid Szászi (3.A) a Jozef Sabo (3.C). K úspechu im srdečne blahoželáme!

Fyzikálna súťaž Fermiho úlohy (3. miesto)

predmet: Fyzika 

Fyzikálna súťaž Fermiho úlohy je pomenovaná po talianskom fyzikovi Enricovi Fermim. Táto fyzikálna súťaž sa neobmedzuje len na fyzikálnu tematiku, ale najmä na hľadanie súvislostí s inými predmetmi. Kritériom úspešnosti riešenia je presnosť odhadu výslednej hodnoty, počet čiastkových krokov, originalita a využitie medzipredmetových vzťahov.

Alex Novotná z triedy 1.A sa zapojila do 2. kola XV. ročníka súťaže Fermiho úlohy v školskom roku 2020/2021 a v medzinárodnej konkurencii obsadila pekné 3. miesto. Srdečne blahoželáme!

Krajské kolo Chemickej olympiády (kategória C)

predmet: Chémia 

Vo štvrtok 13. mája 2021 sa zúčastnili 4 žiaci našej školy – úspešní riešitelia školského kola – online krajského kola Chemickej olympiády kategórie C. Najviac sa darilo Borisovi Pasterňákovi z 1.E, ktorý sa stal úspešným riešiteľom. Ostatným zúčastneným: Danielovi Kalakayovi, Kataríne Klikovej a Lei Matisovej z 1.C ďakujeme za účasť.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy a veríme, že sa zúčastnia aj ďalších ročníkov CHO.

Online stretnutie s projektovými partnermi v rámci programu Erasmus+

predmet: Nemecký jazyk aktivita: Erasmus 

Aj napriek pandémii sme sa s projektovými partnermi z Nemecka, Litvy a Poľska rozhodli v našom projekte KA2 Erasmus+ Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (Európske identity v minulosti, prítomnosti a budúcnosti) pokračovať aspoň online stretnutím. Naše virtuálne stretnutie sa uskutočnilo 21. mája 2021 a témou bola otázka Wie hat Corona das Leben der Menschen in Europa verändert? (Ako zmenila korona život ľudí v Európe?)

Žiaci každej školy si pripravili osobné vizitky (Steckbriefe) a fotografiu, ktorá symbolizuje ich život počas pandémie. Za každú krajinu boli v nemčine a v angličtine predstavené tri fotografie, ktoré si žiaci po vzájomnej dohode vybrali. Na záver boli hlasovaním zvolené tri fotografie, ktoré sa v našom projekte stali symbolom života ukrytého za rúškom.

Veríme, že projekt bude na budúci rok pokračovať vzájomnou spoluprácou a najmä osobnými stretnutiami s našimi projektovými partnermi.