Novinky 2021/2022

Novinky za 
Medzinárodný Turnaj mladých fyzikov (IYPT) — bronzová medaila

predmet: Fyzika aktivita: Turnaj mladých fyzikov 

V dňoch 15. júla až 25. júla 2022 sa uskutočnil Medzinárodný Turnaj mladých fyzikov (IYPT). Podujatia, ktoré tento rok prebiehalo v Temešvári v Rumunsku, sa zúčastnili žiaci z 25 krajín.

Slovenské reprezentačné družstvo obsadilo 10. miesto a členovia družstva získali bronzovú medailu. Súčasťou spoločného bronzového tímu boli aj dvaja žiaci našej školy: Martin Marcinčák a Martin Mičuch z 2.C. triedy. Chlapcom srdečne blahoželáme k skvelému úspechu a veríme v ďalšiu úspešnú reprezentáciu školy.

Dovidenia v septembri…

30. júna 2022 zazvonil poslednýkrát zvonček aj na Šrobárke. Žiaci sa so svojimi pedagógmi rozlúčili na školskej slávnosti, na ktorej pani riaditeľka vyhodnotila celoročnú prácu, poďakovala pedagógom, pochválila úspešných žiakov a zaželala krásne prázdninové dni. I keď sa všetci tešili na zaslúžené dni oddychu, viacerí si s troškou smútku v očiach zaspomínali na školský rok, ktorý je už nenávratne preč.

Učíme v meste, učíme zážitkovo

predmet: Dejepis 

Posledné júnové hodiny dejepisu tohto školského roka sme nestrávili v školských laviciach, ale v centre Košíc. Poznávali sme históriu nášho centra mesta práve v období, o ktorom sme sa učili na hodinách.

S prvákmi to boli stredoveké Košice, druháci skúmali Košice v 19. storočí a tretiaci objavovali Košice 20. storočia.

Vedeli ste, že:

  • kostol postavený v stredoveku bol počas svojej existencie stokou, skladiskom obilia, smetiskom a aj miestom, kde ukrývali mnísi Židov? Pomôcka: nie je na Hlavnej ulici.
  • z Košíc pochádza mnoho inžinierov a jeden z nich je taký, ktorého obľubujú Gréci? Je to Béla Gerster, ktorý sa podieľal na stavbe známeho prieplavu. Hľadajte jeho pamätnú tabuľu a dozviete sa viac.
  • v blízkosti Dolnej brány sú dve pamätné tabule prelomových udalostí druhej polovice 20. storočia?

Neváhajte a počas týchto letných dní sa pozrite na naše mesto ináč ako bežne. Oplatí sa.

Dobrodružná kvalifikačná expedícia do Hačavy

aktivita: Dofe 

V dňoch 27. – 28. júna 2022 naše dofáčky podnikli dobrodružnú kvalifikačnú expedíciu do Hačavy. Príroda v okolí Hačavy je čarovná, o čom svedčia aj fotografie, ktoré sme počas trasy urobili. Sme veľmi hrdí na tieto dievčatá, keďže vo veľkých horúčavách museli siahnuť na dno svojich síl a zdolať nesmierne náročnú trasu.

Návšteva US centra vo vedeckej knižnici

Tesne pred finišom školského roka mali študenti 2.B skvelú možnosť nahliadnúť do amerického centra v rámci Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Okrem užitočných informácii o aktivitách centra, cudzojazyčnej knižnici či štúdiu v USA, sa študenti mohli zadarmo zaregistrovať do centrálnej knižnice a vyskúšať si ako funguje 3D tlačiareň, či iné vychytávky z IT sveta. Ďakujeme @AmericanSpacesSlovakia za možnosť návštevy a tešíme sa na ďalšie poprázdninové aktivity, ktoré rozbehnú. Veríme, že budeme aj my súčasťou.

Šrobárčania na Jahňacom štíte

V zdravom tele zdravý duch!… Aj týmto heslom sme sa v pondelok 27. júna 2022 riadili my, 9 žiaci 3.A a 2.C triedy, ktorí sme sa pod vedením pána profesora Spišiaka vydali na turistický výlet na Jahňací štít. Ani skoré ranné vstávanie nás neodradilo od možnosti zažiť naše Tatry z inej perspektívy.

Výstup bol miestami náročný, no o to krajšie boli výhľady, ktoré sa nám naskytli počas niekoľkohodinového šliapania a lezenia do kopca. Svieži tatranský vzduch, hrejivé horské slnko a miestami zvyšky snehových polí dotvárali dokonalú atmosféru hodnú pravej vysokohorskej túry. Na vrchole Jahňacieho štítu sme mali možnosť kochať sa výhľadom na okolité štíty, sedlá a doliny. Vtedy sme ešte netušili, že zostup dole bude ešte náročnejší ako samotný výstup. Kĺby nás však nezradili, aj keď sme im dali riadne zabrať. Ako čerešnička na torte nám túru spestrilo blízke (asi na 5 m) stretnutie s kamzíkom počas zostupu ku Chate pri Zelenom plese. Koniec školského roku sme si teda užili naplno, tak, ako sa na správnych milovníkov hôr patrí.

Poznávací školský výlet do Budapešti

Po strastiplnom roku prezenčného, dištančného i hybridného vyučovania nadišiel čas zaslúženého oddychu, čas výletov a exkurzií.

V dňoch 23. – 24. júna 2022 sa triedy 1.D a 2.B vydali za aktívnym oddychom do Budapešti, metropoly na Dunaji, ktorá im odhalila svoje krásy, ale aj úzku spojitosť so slovenskou históriou. Študenti navštívili významné lokality kopcovitého Budína i rovinatej Pešti, vychutnávali si čaro námestí, bulvárov, historických pamiatok.

Mimoriadne umelecké dielo na Námestí hrdinov aj známa Rybárska bašta im odkryli dejiny Maďarov a ich významné historické osobnosti. V mestskom parku mali Šrobárčania možnosť obdivovať krásu staviteľského umenia minulosti — hrad Vajdahunyad s komplexom budov v románskom, gotickom, renesančnom i barokovom slohu — aj súčasnosti — „čipkovanú“ budova Múzea etnografie a veľkolepý Dom maďarskej hudby. Na tomto mieste sa všetkým naskytol jedinečný umelecký zážitok kombinujúci krajinu, architektúru i výstavný dizajn.

Kráčajúc nábrežím Dunaja uchvátila našich študentov nielen impozantná neogotická budova maďarského parlamentu (ktorej staviteľmi boli aj slovenskí murári a majstri z Liptova), ale aj známy pamätník holokaustu, ktorý 60 pármi kovových topánok aj dnes okoloidúcim sprítomňuje obete zastrelené na tomto mieste počas 2. svetovej vojny.

Milovníci sakrálneho umenia si prišli na svoje pri návšteve Baziliky sv. Štefana, ako aj Kostola sv. Mateja, v ktorom výnimočnú atmosféru umocnila aj organová hudba Bachovej Toccaty a fúgy d-mol.

Záver výletu bol venovaný zaujímavej faune budapeštianskeho Tropicária a neodmysliteľným nákupom.

Dva dni strávené v Budapešti boli skvelým zavŕšením školského roka. Študenti 1.D a 2.B na poznávacom výlete ocenili svoje vedomosti z hodín dejepisu, literatúry, umenia a kultúry, ktoré si rozšírili aj o nové poznatky, a po období pandémie si tiež vychutnali pocit spolupatričnosti, priateľstva, kontaktu, radosti, smiechu.

Čo dodať na záver? Hurá na prázdniny za ďalšími zážitkami!

Exkurzia do Bratislavy a Viedne

Na Šrobárke sa snažíme, aby sa vzdelávanie našich študentov dostalo aj za múry školy, a preto už tradične organizujeme zahraničné exkurzie. Tentokrát sa v dňoch 23. – 25. júna 2022 našou triedou stali Bratislava a Viedeň. Cieľom bolo žiakom 1.B, 1.C a 1.E priblížiť históriu i súčasnosť v prepojení s umením.

V Bratislave sme si prezreli zákutia Bratislavského hradu a Starého mesta, zažili jedinečné chvíle s hereckou elitou na predstavení v Slovenskom národnom divadle a navštívili pôsobivý hrad Devín nad sútokom Dunaja a Moravy, kde sa písala najstaršia história Slovákov.

Hlavné mesto Rakúska nás očarilo hneď od začiatku. Našou prvou zastávkou bol totiž zámok Schönbrunn s nádhernými záhradami. Nevynechali sme centrum mesta a tu si prezreli Dóm sv. Štefana, symbol Viedne. Posledným bodom nášho programu bola zoologická výstava v Haus des Meeres (Dom mora), ktorá sídli v unikátnej desaťposchodovej budove, ktorá mala pôvodne slúžiť na protileteckú obranu. Plní dojmov sme sa potom definitívne rozlúčili s Viedňou a vydali sa na cestu domov.

Danke und Tschüss, Leonie!

predmet: Nemecký jazyk 

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša nemecká dobrovoľníčka Leonie Clausen, ktora u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Leonie podporovala na Šrobárke vyučovanie nemčiny, zúčastňovala sa na vyučovacích hodinách, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávila čas s našimi žiakmi, spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Plavecký výcvik a športové aktivity

predmet: Telesná a športová výchova 

V dňoch 20. – 22. júna 2022 sme sa my, žiaci druhého ročníka po dvoch rokoch pauzy zúčastnili na plaveckom kurze v Drienici. Každý deň sme zdokonaľovali svoje plavecké schopnosti pod vedením našich telocvikárok.

Okrem plávania sme sa venovali aj rôznym vonkajším športovým aktivitám. Objavovali sme krásy okolitej prírody túrou na Lysú, počas ktorej sme zažili adrenalínové lezenie po rebríkoch. Večery sme trávili diskotékou alebo spoločnou opekačkou.

Jeden deň Šrobárčanom

predmet: Anglický jazyk   Fyzika   Informatika 

Aj tento rok sme pripravili pre košických žiakov 7. a 8. ročníka (aprogeni) zo ZŠ Krosnianska 4 akciu, kde mohli vidieť, ako vyzerá život na našej škole.

Na jeden deň sa totiž stali Šrobárčanmi a aktívne sa zúčastnili netradičnej výuky cudzích jazykov a informatiky. Vyskúšali naše nové robotické sady LEGO Spike a naprogramovali „merač teploty“ pomocou Arduina.

Pre inšpiráciu im naši žiaci Martin Mičuch a Martin Marcinčák odprezentovali svoje aktivity z fyziky a informatiky.

Na záver ochutnali, ako chutí jedlo v našej školskej jedálni. Dúfame, že sa žiakom hodiny páčili a radi medzi nás opäť zavítajú.

Imatrikulačný ples Šrobárky

Netradičné časy si vyžadujú netradičné riešenia, a preto sa v závere školského roka uskutočnil prvácko-druhácky imatrikulačný ples. Na ňom sme oficiálne privítali do „šrobárskeho cechu“ našich súčasných, ale aj minuloročných prvákov. Tí si v snahe zaradiť sa medzi šikovných a všestranných Šrobárčanov pripravili krátky program, po ktorom sme všetci mohli skonštatovať, že hanbu Šrobárke určite robiť nebudú. Dokonca si za to vyslúžili aj malú pozornosť od starších spolužiakov. No a potom už nasledovala elektrizujúca zábava až do polnoci.

Exkurzia v Osvienčime

predmet: Dejepis 

Na niektoré miesta sa máme opakovane vracať, aby sme si pripomínali ich posolstvo a odkaz pre budúce generácie. Takým miestom je určite aj nemecký koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau na území poľského mestečka Osvienčim. Žiaci 3. ročníka sa v pondelok, 20. júna 2022 zúčastnili na exkurzii na tomto najväčšom cintoríne na svete, kde sa, podľa slov sprievodcov, do dnešných dní nachádza popol obetí nacistických zverstiev.

Komentovaná prehliadka oboch častí tábora nám pripomenula tragédiu deportovaných ľudí, ich utrpenie, ťaživé osudy, neznesiteľné životné podmienky. Na našej škole organizujeme tieto exkurzie pravidelne, pretože veríme v pravdivosť odkazu, ktorý sa nachádza pri vstupe do baraku číslo 4 v Auschwitzi: „Národ, ktorý nepozná svoju históriu je odsúdený prežiť ju znova.“ Ticho tohto miesta je ohlušujúce, atmosféra sa vryje hlboko do ľudskej duše. Pani sprievodkyňa sa s nami rozlúčila s tým, že dúfa, že z návštevy koncentračného tábora odchádzame zodpovednejší. Určite áno. My nezabudneme. #WeRemember.

Erasmus+ v Taliansku

aktivita: Erasmus 

Erasmus+ kurzy sú medzi našimi pedagógmi veľmi populárne a v tomto školskom roku sa aj naše angličtinárky Mgr. Dana Starostová, Mgr. Katarína Kňazovická a Mgr. Ingrid Melichová rozhodli vycestovať do Florencie a zúčastniť sa Metodického kurzu pre učiteľov cudzích jazykov, ktorý bol zameraný na kreatívne aktivity a využívanie moderných technológií: Make it Easy, Make it Real.

V rámci medzinárodnej komunity učiteľov, ktorí sa tohto kurzu zúčastnili sa podelili o svoje osvedčené postupy a pod vedením skúsenej lektorky kurzu sa naučili prakticky využívať rôzne aplikácie a rozličné kreatívne aktivity, ktoré už úspešne začlenili do svojich hodín angličtiny. Okrem zaujímavých hodín kurzu si naše učiteľky odnášajú prekrásne spomienky z úžasných miest renesančnej Florencie, jej námestí, uličiek, kostolov, galérií a múzeí, ale v pamäti ostanú aj chutné kulinárske zážitky z miestnych reštaurácií.

Projektové stretnutie Erasmus+ v Poľsku

aktivita: Erasmus 

V dňoch 4. júna až 9. júna 2022 sa uskutočnilo posledné stretnutie žiakov a učiteľov v rámci projektu Erasmus+ Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (Európske identity v minulosti, prítomnosti a budúcnosti). Tentokrát 6 našich žiakov a 4 učiteľov privítalo poľské mesto Ropczyce. Žiaci boli ubytovaní v hostiteľských rodinách a mali tak možnosť nahliadnuť do bežného života poľskej rodiny.

Naša partnerská škola Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach pripravila zaujímavý program. Navštívili sme Ojcowský národný park, najmenší národní park v Poľsku, a obdivovali jeho geologické a prírodné bohatstvo, ako aj početné vápencové útesy a jaskyne. V programe nechýbala návšteva Krakova, kde sme skúsili maľbu na sklo, a Rzešova, kde sme si v čokoládovej továrni vyrobili svoju vlastnú čokoládu.

Zároveň žiaci spoločne usilovne pracovali a opäť vybrali najkrajšie fotografie a vymysleli k nim zaujímavý príbeh. Tešíme sa na výsledok — záverečnú výstavu, ktorá bude krásnou bodkou za naším medzinárodným projektom.

Sme veľmi radi, že sa nám projekt aj napriek pandémii podarilo zrealizovať a veríme, že všetky naše spoločné stretnutia slúžili k rozvoju sociálnych a medzikultúrnych kompetencií, ako aj k zvyšovaniu informovanosti o kontexte Európskej únie, v ktorom ide o spoločné hodnoty EÚ, zásady jednoty a rozmanitosti, kultúrnu identitu, kultúrne povedomie a spoločenské a historické dedičstvo. V budúcom školskom roku opäť pripravujeme medzinárodný projekt Erasmus+ pre našich žiakov, aby sme nadviazali na úspešnú spoluprácu s našimi partnerskými školami.

From 4 to 9 June 2022, the last meeting of students and teachers within the Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (European Identities in the Past, Present, and Future) Erasmus+ project took place. This time, six of our students and four teachers were welcomed in the Polish town of Ropczyce. Our students were accommodated in host families, having the chance to see the everyday life of a Polish family.

Our partner school, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, planned an interesting programme for us. We visited Ojców National Park, the smallest national park in Poland, where we admired Poland’s geological and natural beauty as well as numerous limestone cliffs and caves. We also visited Kraków, where we tried working with stained glass, and Rzeszów, where we made our own chocolate in a chocolate factory.

Throughout the week, the students worked hard once more to select the most beautiful photographs and come up with compelling stories to accompany them. We are really looking forward to the final result — an exhibition to conclude this amazing international project.

We are overjoyed that, despite the pandemic, we have succeeded in realising the project and we hope that all our meetings have helped develop social and intercultural competences as well as raise awareness of the European Union’s context of common EU values, the principles of unity and diversity, cultural identity, cultural awareness, and common social and historical heritage. For the next school year, we are already working on another international Erasmus+ project for our students to build on the successful cooperation with our partner schools.

Majstrovstvá Slovenskej republiky v bedmintone

predmet: Telesná a športová výchova 

Športová hala v Trenčíne bola v dňoch 15. a 16. júna 2022 dejiskom MSR v bedmintone. Farby nášho gymnázia reprezentovali Alexandra Pastulová (1.A) a Katarína Šucová (2.A). Dievčatá po veľkých a ťažkých zápasoch postúpili do hry o 3. miesto. Nakoniec obsadili krásne 4. miesto.

Ďakujeme za veľmi peknú reprezentáciu. O rok to dáme.

Exhibičný volejbalový zápas

predmet: Telesná a športová výchova 

13. júna 2022 sa konal exhibičný zápas vo volejbale, kde si svoje sily zmerali žiaci v zmiešanom družstve z tried I.B, II.A,C, III.C,D s PROF(i) teamom, čiže s kolegami, ktorí úspešne obhájili víťazstvo nad žiackym družstvom. Tešíme sa o rok na ďalšie stretnutie!

Medzinárodný deň detí na Bankove

Prvý júnový deň už tradične všetky deti na celom svete oslavujú Medzinárodný deň detí. Inak tomu nebolo ani na našej škole. Triedy 1.A a 1.B tento deň oslavovali pochodom na Bankov.

V peknom prostredí prírody mali možnosť zasúťažiť si a zmerať sily v rôznych športových aktivitách. Dobre sa zabávali pri behu vo vreci, v tradičnom fúrikovaní či pri hre „na postreh“. Súťaží bolo oveľa viac a niekedy sa museli spoliehať jeden na druhého. Vydarené predpoludnie ukončili piknikom pod stromami.

Kurz ochrany života a zdravia 2022

predmet: Telesná a športová výchova 

Po dvojročnej pauze sme sa my tretiaci opäť vybrali do Kysaku, overiť si zručnosti a vedomosti zo zdravotnej, brannej a pohybovej prípravy. Naša dobrodružná cesta začala splavom Hornádu, s ktorým si všetci hravo poradili a niektorí sa cestou aj trošku okúpali.

V prvý deň kurzu sme mali za úlohu aj založiť oheň, pripraviť jedlo na ohni, ošetriť spolužiaka či určiť azimut. Večer nás ešte čakala nočná orientačná hra, kde sme mohli využiť svoje navigačné a logické schopnosti. Ďalší deň kurzu sa niesol v znamení športových stanovíšť ako volejbal, frisbee, futbal, streľba z luku a zo vzduchovky. KOŽaZ sme ukončili rozdaním sladkých odmien a krátkou prechádzkou na železničnú stanicu. Počasie bolo krásne a my sme sa rozišli s nezabudnuteľnými zážitkami a spomienkami.

Martin Mičuch z 2.C opäť zvíťazil!

predmet: Informatika 

Pred týždňom sa po takmer dvojročnej pauze uskutočnil jubilejný 10. ročník celoslovenskej súťaže Robotický battle. Súťaž, ktorá sa uskutočnila na Gymnáziu, Alejová 1 v Košiciach, bola plná napínavých súbojov a zaujímavých projektov.

V kategórii Vlastný model sme mali opäť možnosť vidieť nápadité a perfektne spracované projekty. Pre porotu bolo veľmi náročné určiť, ktorý z nich je ten najlepší. Avšak víťaz je len jeden! A tak si zlatú medailu domov odniesol Martin Mičuch so svojím projektom Hasič.

Celoslovenské kolo Olympiády kritického myslenia

Do finálového celoslovenského kola Olympiády kritického myslenia v Bratislave sa z celkového počtu 1884 súťažiacich prebojovalo 38 najúspešnejších riešiteľov. Medzi nimi bola aj naša Laura Dzobová z 2.B. Počas finále na ňu čakal test mediálnej gramotnosti a argumentačné reči na tézu Právo voliť by mal mať každý, kto dovŕši vek 15 rokov. Medzi šiestich najlepších síce nepostúpila, ale ako sama hovorí, je rada, že mala možnosť byť a súťažiť s najlepšími zo Slovenska.

Odpad má zelenú!

aktivita: Environmentálne aktivity 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako získať zlato z nášho starého telefónu alebo ako môže byť jadrová energia vlastne jednou z tých najekologickejších? V 21. storočí hlavne naša generácia takzvaná „generation Z“ je s celosvetovými environmentálnymi problémami viac ako dobre oboznámená. Každým rokom sme svedkami prírodných katastrof vo väčšom a väčšom množstve. Stopa znečistenia sa pomaly začína prejavovať. Európska únia zadáva stále prísnejšie a prísnejšie reštrikcie a my recyklujeme všetko čo sa len dá… alebo teda všetko to, čo je v našich silách. Čo ak by som Vám ale prezradila, že komunálny odpad, teda odpad, ktorý produkujú len bežné domácnosti tvorí len približne 15 % z celkového množstva vyprodukovaného odpadu? Prekvapenie je na mieste. S touto problematikou nás počas maturitného týždňa oboznámil pán Ing. Tomáš Vindt, PhD. z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie z Technickej univerzity v Košiciach. Bola to veľmi odborná, no zároveň ľudsky podaná prednáška.

Hlavnou témou prednášky bola recyklácia, no nie bežných predmetov ako sú plechovky, papier či sklo. Ako nám bolo povedané, toto by vo vyspelej spoločnosti malo byť samozrejmosťou a nemalo by sa o takýchto maličkostiach ďalej diskutovať. Prednášku sme začali úvahou o ekologických aktivistoch a o ich pôsobení na životné prostredie. Pán profesor zaujal veľmi netradičné stanovisko a bolo zaujímavé počuť od profesionála z praxe názor na jadrové elektrárne ako zelenú formu vyrábania energie a na ďalšie kontroverzné, priveľmi niektoré medializované „ekologické katastrofy“ či jeho názor na ekológov z letákov, ľudí, ktorých možno spoločnosť za ekológov považuje, no v konečnom dôsledku prírode viac škodia ako pomáhajú. Eko aktivity, protesty a iné formy tradičného už dlhého systému vzdelávania spoločnosti tejto problematiky sú podstatné, no nie väčšmi ako vychovávanie a vzdelávanie mladých ľudí v oblasti vyprodukovaného odpadu a príležitostí, ktoré z neho vieme vytvoriť.

Prednáška sa ďalej niesla v duchu obnoviteľných i neobnoviteľných zdrojov prírodných pohonných látok ako sú ropa či zemný plyn a iných vyčerpateľných materiálov využívaných v každodennom svete akými sú napríklad, zlato, striebro, med či iné kovy. Z jedného telefónu sa recykláciou dokáže získať viac zlata, ako sa nachádza vo vyťaženom kilograme rudy a to je fakt, nad ktorým by sme sa mali všetci zastaviť a nad ním pouvažovať a teda, túto techniku začať pomocou chemických reakcií a iným pokusom využívať častejšie i v praxi.

Raz vyskúšať je ako 100-krát počuť a tak sme si mohli vyskúšať pokusy na získanie striebra a zlata z kyselín a ďalších iných roztokov, čo sa mojím spolužiakom veľmi páčilo.

Poslednou časťou prednášky bola prehliadka laboratória, teda menšej fabriky, kde poslucháči Technickej univerzity môžu uskutočňovať svoje pokusy a prepojiť tak svoje teoretické vedomosti s praktickými. Taktiež sa nám podarilo vidieť i knižnicu, kde študenti študujú a kde trávia čas počas svojich voľných hodín.

Celá prednáška bola skvelá a myslím, že i vďaka takýmto podujatiam sa nám pomalými krôčikmi podarí pomôcť našej planéte.

Modelový parlament Slovenska

predmet: Občianska náuka 

Naši žiaci Michal Petrus, Alexandra Garberová z 2.B a Tomáš Marčišin z 3.E sa zúčastnili prvého ročníka projektu Modelový parlament Slovenska, ktorý sa konal v NRSR. Stretli množstvo zaujímavých ľudí, s ktorými diskutovali o rôznych politických, občianskych otázkach.

Účastníci si vyskúšali, aké je to byť poslancom parlamentu. Ako študenti hovoria, bola to zaujímavá skúsenosť, ktorá im veľa dala.

Erasmus+ Malta 2022

aktivita: Erasmus 

Naši učitelia sa vždy snažia vzdelávať a rozširovať si obzory v nových metódach výučby, aby pre žiakov a žiačky nášho gymnázia mohli pripraviť čo najzaujímavejšie hodiny. Od 9. do 13. mája 2022 sa v rámci programu Erasmus+ zúčastnil náš kolega Mgr. Lukáš Lukačín, PhD. na školení o využívaní informačných technológií vo výučbe anglického jazyka v Maltskej republike.

Kurz bol zameraný na využívanie rôznych online platforiem a aplikácií, ktoré umožňujú spestriť a skvalitniť vyučovanie. Prezentované metódy neboli len teoretického charakteru, ale všetci účastníci kurzu ich museli aplikovať pri tvorbe aktivít a materiálov. Prínosom bola aj výmena individuálnych skúseností účastníkov v rámci diskusií, ako aj zhodnotenie a porovnanie podmienok výučby v ich krajinách.

Veľmi sa tešíme, že sa naši učitelia neboja vycestovať za hranice Slovenska a prinášať nové poznatky pre nás všetkých.

DofE — cvičná expedícia na chate TUKE pri Ružíne

aktivita: Dofe 

V dňoch 27. – 28. mája 2022 sa naši dofáci zúčastnili cvičnej expedície na chate TUKE pri Ružíne. Táto expedícia slúži ako vhodná predpríprava na odstránenie prípadných nedostatkov, aby sa eliminovali potenciálne riziká. Naše dofáčky sa zodpovedne pripravili a dorazili do cieľa bez komplikácií. Nikto nezablúdil a hoci nás v noci potrápil dážď, všetko dobre dopadlo. Tešíme sa na hlavnú expedíciu, ktorá sa uskutoční koncom júna v Hačave.

Bedmintonistky opäť so zlatom

predmet: Telesná a športová výchova 

V telocvični SOŠ železničnej sa v stredu 8. júna 2022 uskutočnilo regionálne finále v bedmintone dievčat, ktoré zastrešovalo RCM. Naše baby opäť zvíťazili vo všetkých zápasoch a stali sa víťazkami celého turnaja. O skvelý úspech sa zaslúžili: Pastulová Alexandra (1.A), Šucová Katarína (2.A) a Balušeskulová Katarína (3.B).

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

16. ročník súťaže Ruské slovo — „Vo svete rozprávok“

predmet: Ruský jazyk 

Dňa 6. júna 2022 sa v Kulturparku uskutočnilo stretnutie milovníkov ruského jazyka zorganizované pri príležitosti uzatvorenia 16. ročníka súťaže Ruské slovo. Študenti sa v rámci hudobných a recitačných tvorivých dielní podieľali na tvorbe kultúrneho programu plného poézie, prózy a piesní na jednotnú tému „Vo svete rozprávok“. Stretnutie sa študentom veľmi páčilo a osviežilo ich záujem o ruskú kultúru a tradície.

Exkurzia na Duklu

predmet: Dejepis 

Kým naši maturanti trápili svoje mozgové závity za zeleným stolom, tretiaci sa vybrali poznávať históriu druhej svetovej vojny priamo ku zdroju. Vo štvrtok 2. júna 2022 navštívili pamätník na Dukle, vyhliadkovú vežu, kde sa vďaka výkladu dozvedeli, prečo sa v okolitých lesoch neoplatí len tak ponevierať mimo vyznačených chodníkov, urobili si malú turistiku do Údolia smrti a všetko to zakončili piknikom v parku Vojenského múzea vo Svidníku.

Medzinárodný turnaj IYPT

predmet: Fyzika aktivita: Turnaj mladých fyzikov 

V dňoch 29. mája až 3. júna 2022 prebehlo v Bratislave na pôde FMFI Univerzity Komenského výberové sústredenie reprezentačného družstva na Medzinárodný turnaj IYPT.

Naši žiaci Martin Mičuch a Martin Marcinčák z 2.C triedy budú reprezentovať Slovenskú republiku na turnaji, ktorý sa uskutoční začiatkom júla v Rumunsku. Chlapcom srdečne blahoželáme a držíme prsty na ceste k ďalšiemu úspechu.

Prvenstvo v krajskom kole — bedminton dievčat

predmet: Telesná a športová výchova 

Dňa 31. mája 2022 sa uskutočnilo krajské kolo súťaže v bedmintone dievčat stredných škôl. Našu školu reprezentovali Alexandra Pastulová z 1.A a Katarína Šucová z 2.A. Dievčatá zabojovali a získali krásne 1. miesto. Srdečne blahoželáme k víťazstvu a postupu do celoslovenského kola v Trenčíne.